INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de alexandruj91 »

Atentie! :!: :!: inainte sa cumparati toate prostiile sau sa vapati celule cumparate din bazar ca vedeti voi ca e 5-10 lei bucata , mai bine cititi aici si cumparati baterii/accu dupa nevoile dv. Nu tot ce intra in modd se poate numi accu bun de vapat!
Am vazut si am citit/vazut multi idioti care au vapat sub ohm (chiar 0,001 ohmi) pe o baterie ce suporta 30A si i-a bubuit bateria in modd si si-a parlit jumatate de mana cand au iesit gazele prin acele gauri de aerisire :? .. Prefer sa nu postez astfel de poze sa va scarbesc (le puteti gasi singuri ..USE GOOGLE)

:!: :!: :!:

UN PRIM SITE : http://lygte-info.dk/review/batteries20 ... %20UK.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Edit ( Mod. Edit ) : Hai să nu exagerăm cu dimensiunea textului. Un simplu bold + font color era suficient de vizibil !
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
Avatar utilizator
vially01
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Vin Iul 26, 2013 1:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de vially01 »

probleme cu celulele de laptop super uzate, dar pretabile la o lanterna sau un mod (daca vrei sa schimbi 2-3 pe zi) poti avea doar pe mod-urile mecanice, unde nu ai o protectie electronica care iti da reject la rezistenta daca e prea mica. Mod-ul mecanic poate parea la o prima impresie mai ieftin decat cel electronic, dar e foarte costisitor cu acumulatorii, daca doresti performata.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de c__b »

Eu as zice ca vapatul subohm e foarte costisitor pentru acumulatori. Caci daca tu crezi ca un DNA30 scoate 30W din aer curat sau din celule uzate de laptop, atunci e inseli. Parerea mea, hic!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de cristian »

Asa este. Iar ca sa vapezi la 0.001 ohmi cum zice colegul, mi se pare normal sa se intample la orice acumulator, din laptop sau din masina de spalat, ca deja e in scurt.
Iar link-ul ala a fost postat de n ori pe forum, intrebarea e daca a citit cineva :)
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de c__b »

Eu am citit! Motiv pentru care am cumparat efest 30Ah (practic duc vreo 20, ceea ce e acoperitor). Daca ar fi sa aleg din nou as merge pe VTC-uri, cee ce se va si intampla cat de curand.
Avatar utilizator
vially01
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Vin Iul 26, 2013 1:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de vially01 »

Eu stiu ca a fost postat pe vapers forum acum un an si ceva parca, probabil Alexandru nu a observat...iar DNA 30 box mode cu 2 acu 18650 in paralel, probabil ca va avea o performanta mult peste cele mecanice :)
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de c__b »

La ce te referi cand zici "performanta"? Sub 0,5 ohmi cam poti uita de DNA30, fie el si cu doi acumulatori in serie.

In rest, ai intr-adevar consistenta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de cristian »

Sub 0.5 deja este pentru show, nu pentru vapat zi de zi.
Eu am vapat la 0.3, si totul e altfel, dar n-as spune ca mai bine. La 0.6-1 ohm mi se pare o plaja ok.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de c__b »

Am 0,3 on daily base de vreo 3 zile. Nu ma deranjeaza.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de cristian »

Problema nu este deranjul. Ci daca e mai bine decat la 1 ohm (sa zicem). Ma refer la aroma, th etc.
Pentru cine prefera aroma si nu doreste th (care pana la urma e o iritatie a cailor respiratorii, nu e acea tarie a tigarii clasice), ca mine, nu aduce nici un avantaj.

Spun ca e de show, pentru ca asta se face de obicei la stil malezian, cu gaura de 3 mm. Ca aici: [youtube][/youtube]

Multumesc Gabi pentru link!

E chestie de gusturi :)
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de c__b »

Microcoil regular folosesc la 0,7-0,8 ohmi, lichid de 3-5mg/ml. Si e OK.
Ce am acum in atty e un fel de Mundy Magic coil. Banda kanthal A0,1 x 0,4. Puse trei fire in bormasina, rasucite bine de tot. Firul rezultat e pus in doua si rasucit din nou, in sens invers. Puse apoi 7 spire pe surubelnita de 2 mm, apoi... slipper coil.
Aburul e dens-dens, TH OK (lichid de 3mg/ml). Aroma e dementiala, e ca si cum ai gusta din ceva (in cazul meu, bottermelk fresh).
Desi pare simplu de facut un microcoil, in realitate este o curba de imvatare. Conteaza pozitionarea, felul in care pui vata, cata vata pui, airflow... Daca ceva nu e OK, ajunge sa piste in gat, sa ai dureri in piept, si altele.
catalin_barna
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:06 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de catalin_barna »

Salut.
Au trecut si la mine testul acumulatorii.....e vorba de niste celule rosii recuperate dintr-o baterie de laptop....
Am asezat mod-ul (Nemesis) in locul pentru pahar in masina....obisnuit cu vechea tigara(baterie tip ego...) neblocat bineinteles. Am realizat dupa ~15 minute cand am vrut sa trag un "fum". Fierbinte dar nu exagerat, am incercat sa mai trag un "fum" dar gustul era oribil...probabil pentru ca a fiert prea mult lichidul... :D
Aveam o rezitenta de 1 ohm montata pe atty...
VladCatalin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Noi 09, 2013 11:38 pm
Localitate: Tg. Mures
Contact:

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de VladCatalin »

Au trecut testul acum. Nu e sigur ca a doua oara vei avea noroc.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de cristian »

Nu e noroc. Sunt accu buni fata de cacaturile din comert.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
catalin_barna
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:06 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: INFO BATERII - CITITI CU ATENTIE :!:

Mesaj de catalin_barna »

Salut.
Daca a testat cineva...care ar fi caderea in sarcina pentru un acumulator cu o rezistenta de 1 ohm????
M-ar interesa doar acumulatorul.....nu prin mod.....
Scrie răspuns