Acumulatori la pret decent

Scrie răspuns
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Motanel05 »

Pentru ca am aflat si eu de aici ca exista clone (rele) la Aw Imr, pentru ca de vre-o luna calendaristica de la Fasttech NU se mai pot comanda acumulatori (doar cate 100 bucati/comanda...), pentru ca ma intereseaza in mod deosebit subiectul, revin in acest topic cu propunerea de a ne impartasi unii altora siteuri de unde se pot cumpara acumulatori originali (adica buni) la preturi decente. Din ultimile cautari am mai gasit un site (bineinteles, tot China...) care are in oferta cam de toate la capitolul acumulatori :
http://www.sz-worldsales.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Stie cineva ceva in legatura cu acest site? Ce parere aveti de "marfa" din oferta? AW-urile sunt oare originale? Ca preturi, mi se par onorabili, dar, daca ar fi si marfa buna... :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Valahul »

Motanel05 scrie:propunerea de a ne impartasi unii altora siteuri de unde se pot cumpara acumulatori originali (adica buni) la preturi decente.
http://www.provape.com/AW-18650-Battery ... 0-2000.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de dan1978 »

Astia sunt de incredere http://www.supertmanufacturing.com/batteries.html#aw" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Catalin »

Sa inteleg ca acumulatorii de pe LanterneLed.ro nu sunt ceea ce trebuie?


Sent from my iPhone 4s
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Motanel05 »

Problema este ca au in oferta doar cele mai slabe firme in domeniu, iar ca preturi, asa cum stiu sa faca meltenii, zici ca au produse de super top...Tocmai scarbit de aceste aspecte am preferat sa fac comenzi doar de afara, chit ca astept si o luna calendaristica sa vina coletul.Nu am sa uit faza când un site de la noi, care are pretentia ca e cel mai "tare", s-a gandit sa puna in oferta acumulatori Panasonic cu pretul dublu decat oriunde altundeva, adica la ei cu 1 leu luam 1 bucata, iar din alte siteuri cu 1 leu luam 2 bucati...
Ca sugestie la siteuri interne mai este :
http://www.tme.eu/ro/katalog/acumulatori_100076/" onclick="window.open(this.href);return false;
Au produse bune si preturi moderate. Au si ei o hiba, la unele produse nu vand decat tandem cate 2 bucati, si atentie, preturile afisate sunt fara tva!Si ei inca nu stiu de AW IMR...
Mai este siteul acumulatori.ro care dupa nume ar trebui sa fie "tata" la toti acumulatorii vanduti in Romania, dar, au in oferta doar te miri ce....
http://www.e-acumulatori.ro/acumulatori-li-ion" onclick="window.open(this.href);return false;
Americanii au multe siteuri cu acumulatori cu preturi care te lasa cu gura cascata (un AW IMR 3$...) dar, noi nu ne putem permite sa comandam la ei pentru ca te omoara costul transportului care trece lejer de 35$. Daca ar face si americanii siteurile astea cu free shiping, cred ca si-ar goli magazinele intr-o saptamana... :D
In rest, mai convenabil este sa comanzi acumulatori pe ebay, sau, siteurile chinezesti. Asta pana când si un comerciant roman in domeniu, o sa se gandeasca si o sa realizeze ca si un adaos de 15-20% este un castig onorabil, si nu este necesar sa castige 100% (sau chiar mai mult!) din simplu fapt ca vinde...Vorba cuiva, sa nu uite "comerciantii" nostrii ca, si fraierii care vand oriunde înafara au si ei in pretul de vanzare si adaos comercial, si castig si alte cele...
Singura posibilitate avantajoasa ar fi sa-si reglementeze fasttech livrarile de acumulatori, la ei intradevar sunt (sau erau...) preturi bune. Si aveau si tva, si adaos si profit.... ;)
Avatar utilizator
Ciuchi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 25, 2013 3:55 pm
Localitate: Pitesti

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Ciuchi »

Motanel, ai dreptate, la noi sunt multi care au preturi exagerate, insa sunt si care au preturi decente raportate la "mersul" politicii economice din Romania.
Spuneti ca altii de afara au preturi bune si cu toate astea au si ei adaos, profit, etc.
Insa uitati un lucru de baza: noi traim in romania (chiar nu pot sa scriu cu R mare, mi-e prea sila). Si daca in alte tari civilizate, comerciantii sunt foarte mult ajutati de stat, la noi e invers... statul roman te rupe in doua cu taxe, impozite si fel de fel de costuri. La noi statul nu te ajuta, la noi statul vrea TOT (eventual si ce mai ai in plus prin casa) ;)

Sent from Galaxy SIII using Tapatalk
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Motanel05 »

Da Ciuchi, ceia ce denota ca noi, ca natie, ori suntem in gene mazochisti ori plecati cu pluta!... :) In acest topic discutam de acumulatori si nu are sens sa divagam pe teme politico-economice. Atat vreau sa mai adaug: nu te obiga nimeni sa te faci comerciant (inclusiv in Romania), si daca tot te faci, macar invata de la inceput legile de baza ale economiei de piata. Poate prima dintre acestea spune: pret mic = rulaj mare = profit mic DAR SIGUR SI CONSTANT..... :)
Cine a mai cumparat acumulatori de pe afara, mai dati si voi ceva lincuri? Bineinteles, lincuri de unde cu transport cu tot sa rezulte un pret acceptabil.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Catalin »

Motanel tataaaa, ai atata dreptate ca nu stiu de ce dracu am intrebat, nu ma mai mira nimic in tara asta. Daca ar putea sa cloceasca bani peste noapte ar fi nemaipomenit. Si statul asta jegos asa cun ii spunem noi, s-a adaptat la jegurile de comercianti saaaau ... viceversa, dracu' stie cum o fi, ceea ce conteaza in final suntem noi, care muncim pe scobitori si trebuie sa supravietuim.


Sent from my iPhone 4s
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de silpo »

Motanel05 scrie: In acest topic discutam de acumulatori si nu are sens sa divagam pe teme politico-economice.
Cine a mai cumparat acumulatori de pe afara, mai dati si voi ceva lincuri? Bineinteles, lincuri de unde cu transport cu tot sa rezulte un pret acceptabil.
Așa cum spune @Motanel05, haideți să scriem pe subiectul topicului.
Ciuchi scrie: Insa uitati un lucru de baza: noi traim in romania (chiar nu pot sa scriu cu R mare, mi-e prea sila). Si daca in alte tari civilizate, comerciantii sunt foarte mult ajutati de stat, la noi e invers... statul roman te rupe in doua cu taxe, impozite si fel de fel de costuri. La noi statul nu te ajuta, la noi statul vrea TOT (eventual si ce mai ai in plus prin casa) ;)
Faptul că statul ne omoară cu taxe și impozite, e, asta o știm cu toții...!!! Dar, pe de altă parte, forumul ăsta nu are ca obiect lansarea de considerații socio-economico-politice. Pentru astea, poate că-s mai potrivite alte forme de socializare.
Însă, să scrii cu literă mică numele unei țări, în care trăiești și, presupun, te-ai născut... e, asta-i chiar urât, tare urât! N-ai decât să înjuri statul, autoritățile, scrie-le lor numele cum vrei, dar nu mai spune că ți-e silă de țară.
Avatar utilizator
Ciuchi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 25, 2013 3:55 pm
Localitate: Pitesti

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Ciuchi »

Ciuchi scrie:Însă, să scrii cu literă mică numele unei țări, în care trăiești și, presupun, te-ai născut... e, asta-i chiar urât, tare urât! N-ai decât să înjuri statul, autoritățile, scrie-le lor numele cum vrei, dar nu mai spune că ți-e silă de țară.
Ma refeream la cu totul altceva si vad ca ai inteles ideea. Ma refeream strict la stadiul unde am ajuns ca natie, ca economie, ca coruptie, ca nepasare, ca dezinteres, ca...multe...la OAMENII care au distrus aceasta tara si la ce nivel suntem in 2013. In fine... Numai detaliez, ca suntem offtopic, insa imi cer scuze daca s-a interpretat altcumva.
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Suparici »

Motanel05 scrie: In rest, mai convenabil este sa comanzi acumulatori pe ebay, sau, siteurile chinezesti. Asta pana când si un comerciant roman in domeniu, o sa se gandeasca si o sa realizeze ca si un adaos de 15-20% este un castig onorabil
Salutare,

Gabriel sunt de la lanterneled.ro

Din principiu nu discut preturi, adaosuri, profit... etc, din simplul motiv ca astfel de discutii nu se vor termina niciodata, dar vreau sa fac cateva precizari:

Sper sa fi scris un mare adevar si sa ajung si eu 15-20% castig :) , pentru a ajunge la castig trebuie prima data sa trec de cheltuieli:

- transport prin curier (care pentru Romania este mai scump decat pentru alte tari europene)
- comision plata prin banca (nu e mare dar exista)
- comisionar vamal
- TVA
- taxe vamale
Acestea sunt cheltuieli care le ai inainte sa deschizi pachetul sa vezi ce ai inauntru :)

Dupa aceea urmeaza inevitabil altele: lipsuri, defecte la primire, magazin online (gazduire, modificare, actualizare), promovare, depozitare, ambalaje, defecte in garantie, servicii.....

Am atasat o imagine cu o parte din documentele care trebuie intocmite de expeditor in cazul acumulatorilor.

Revenind la acumulatori, daca aveti acumulatori de la noi, apreciez mult feedback-ul obiectiv iar daca aveti probleme cu ei va rog sa-mi ziceti.
Fişiere ataşate
IMG_0571.jpg
IMG_0571.jpg (681.72 KiB) Vizualizat de 6882 ori
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Motanel05 »

Draga Suparici, este 100% real ceia ce spui tu ! Si, inevitabil, ne invartim precum Grivei in jurul cozii, pentru ca ajungem de unde am plecat: DE CE TOATE ACESTEA??? Ma repet, nu doresc filozofii si divagatii pe teme politice, dar in contextul acestui forum, vin si intreb: DE CE nu am si eu salariul de 1500 euro pentru a putea sa-mi cumpar un atomizor de 100 euro macar odata pe an? DE CE sunt atat de multe taxe si impozite? DE CE TVA este atat de mare? DE CE comisioanele bancare la noi sunt cele mai mari din UE? DE CE transportul in tara asta este mai scump decat daca faci comanda din afara? etc, etc, etc.....
Atunci când ne vom putea raspunde la aceste intrebari si inca multe, multe altele, probabil ca nu vom mai discuta despre produse chinezesti si vom face coada la produsele originale... :)
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Suparici »

Din cauza lacomiei.......cred eu...

Scuze pentru off-topic.
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de gonzales89 »

Scaparici, aveti intr-adevar cele mai bune preturi la Efest (si nu vorbesc doar de Romania), dar nu inteleg de ce nu includeti in oferta si 18490 !? Sau cutii pentru ei !? Si de ce nu va extindeti oferta si cu alte branduri? Piata ET este deja o oportunitate pentru cei ce vand acumulatori Li-Ion si nu prea vad un utilizator de lanterne descarcand/incarcand unul, doi, sau trei acumulatori zilnic ;)
Scuza-mi insistenta - este doar pentru ca am sesizat o anume ... decenta in posturile tale(favorabila noua :lol: ).

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: Acumulatori la pret decent

Mesaj de Suparici »

Salutare,

Nefiind fumator nu cunosc acest domeniu prea bine, am fost surprins cand am vazut ca acumulatorii 18350 care i-am adus pentru lanterne s-au dat cel mai repede dar pentru tigari electronice.
18490 nu se folosesc in lanterne dar probabil voi include si acest model intr-o comanda viitoare la EFEST, undeva prin ianuarie.
Pentru alte marci momentan nu e momentul, speram pe viitor.

Cele bune,
Gabriel
Scrie răspuns