mod mecanic din cupru

mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

mod mecanic din cupru

Mesaj de mugutz »

Salut! Ma adresez celor care folosesc un astfel de mod ce tip de curatare ii aplica!? (am inteles ca trebuie curatat de depunueri cand "nu mai da bine") Am cautat pe aici ceva asemanator si nu am gasit sau cel putin nu am vazut.. Si inca o intrebare. Ns ce sa aleg dintre apollo din cupru si manhattan din ss..apollo da mai bine dar fiind din cupru trebuie avut grija cu el si totodata mare grija la el cand nu are un atty pe el ca daca se apasa butonul din greseala face scurt..in schimb la manhattan care e din ss dispar cele 2 probleme ("scurtu" si curatatul) dar nu are pierderi asa mici ca apollo..deci voi ce ziceti? Multumesc de suport si aburi densi va doresc!
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de nakir »

Despre moduri nu pot sa iti spun nimic ca nu am avut si nici nu le-am incercat.
Eu am 2 nemesis de cupru si le curat cu ketchup sau daca vreau sa si straluceasca frumos am luat de la un coleg o pasta pentru polisat faruri (xerapol...) se gaseste la Auchan parca.
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de moremih »

Ia unul de inox si gata . Tare vreau să-l vad pe ala cu aparatul de măsură pentru a măsură căderile de tensiune . Eu folosesc de peste 2 ani moduri mecanice si aproape numai de inox di nu am stat sa masor ceva . Poti sa cauți altceva la mod : cum îți sta in mana , poziția butonului de fire daca îți vine bine , etc . Iar daca vrei sa te lovească bine , poți folosi cu încredere un ciocan .
Toată stima
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de costachis »

Si ti-ai raspuns sungur, i-ati Manhattanul...sau poate iti gasesti putin timp liber mergii la un resseler vezi ce iti vine mai bine, este pentru tine totusi.....lar daca vrei sa loveasca tare....cum a spus colegul More....,hai ca rad ca prostul in masina !!!!! :L)
RESPECT !!!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de cristian »

Man, toate sunt niste tevi strunjite/frezate si pana la urma nu prea ai multe alegeri de facut decat estetica si modul cum se poate regla pinul de plus pentru atty si reglajul pentru acumulator - ca sa stea infiletate toate piesele indiferent de dimensiunile acu.
Fiind niste fieroaice, ele conduc electricitate. Din cand in cand ele oxideaza sau se murdaresc pur si simplu si trebuie sa le aplici o toaleta cu ceva alcool izopropilic si o periuta de dinti veche pe la filete.

In rest, nimic interesant, decat ca dupa ce tragi de 10 - 25 ori incepi sa simti cum se duce acumulatorul si experienta vapatului te va duce incet incet cu gandul la un mod regulat VVW.
Cam asa am experimentat eu.

Asa ca alege ce iti place tie :)
mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de mugutz »

Multumesc de raspunsuri! cred ca am sa merg pe manhattan pana la urma..multa bafta tuturor!!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: mod mecanic din cupru

Mesaj de cristian »

Bafta la alegere!

Numai bine.
Scrie răspuns