Diluanti baze

VG, PG sau VPG
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Diluanti baze

Mesaj de Valahul »

Pentru ca VG-ul care il folosesc e gros, trebuie sa-l diluez cu ceva, iar PG-ul nu il suport.
Am cautat la toate farmaciile ceva apa, si tot ce am gasit este APĂ PENTRU PREPARATE INJECTABILE (in afara de ser folosit la injectii, care contine ziceau si ceva saruri, etc. poate ca si asta este in fond tot ser, dar i-au dat alta denumire).
Prospectul, care nu spune exact ce este:
APĂ PENTRU PREPARATE INJECTABILE, solvent pentru uz parenteral
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Apă pentru preparate injectabile cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se
îmbunătăţesc.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ
nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau
farmacistului.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Apă pentru preparate injectabile şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
3. Cum să utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Apă pentru preparate injectabile
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE APA PENTRU PREPARATE INJECTABILE ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Apă pentru preparate injectabile este un solvent, fiind folosit pentru diluţia sau dizolvarea medicamentelor care se administrează pe cale parenterală
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI APĂ PENTRU PREPARATE INJECTABILE
Nu utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
- dacă nu este asociată cu alte medicamente.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
Apa pentru preparate injectabile este puternic hipotonă. Nu trebuie sa fie injectată ca atare, deoarece produce hemoliză şi tulburări hidro-electrolitice.
1
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu se cunosc interacţiuni între apa pentru preparate injectabile şi alte medicamente.
Utilizarea Apă pentru preparate injectabile cu alimente şi băuturi
Nu se cunosc interacţiuni cu alimente sau băuturi.
Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Apa pentru preparate injectabile poate fi utilizată în timpul sarcinii şi alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Apa pentru preparate injectabile nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
3. CUM SĂ UTILIZAŢI APĂ PENTRU PREPARATE INJECTABILE
Utilizaţi întotdeauna Apă pentru preparate injectabile exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Apa pentru preparate injectabile se va administra intramuscular, intravenos sau subcutanat în amestec cu substanţa activă, imediat după ce s-a realizat diluţia sau dizolvarea acesteia, conform recomandărilor date pentru medicamentele reconstituite sau diluate.
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Apă pentru preparate injectabile
Supradozajul cu apă pentru preparate injectabile poate produce supraîncărcare volemică.
Dacă uitaţi să utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
Nu utilizaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să utilizaţi Apă pentru preparate injectabile
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Apă pentru preparate injectabile poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Apa pentru preparate injectabile poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. În cazul în care apa pentru preparate injectabile este injectată intravenos fără a fi amestecată cu alte substanţe active, apare hemoliza.
2
5. CUM SE PĂSTREAZĂ APĂ PENTRU PREPARATE INJECTABILE
Nu utilizaţi Apă pentru preparate injectabile după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Apă pentru preparate injectabile
Un mililitru solvent pentru uz parenteral conţine apă pentru preparate injectabile 1 ml.
Cum arată Apă pentru preparate injectabile şi conţinutul ambalajului
Apă pentru preparate injectabile se prezintă sub formă de soluţie limpede, incoloră
Este disponibil în cutii cu:
- 5 fiole din sticlă incoloră a câte 5 ml solvent pentru uz parenteral
- 10 fiole din sticlă incoloră a câte 5 ml solvent pentru uz parenteral
- 5 fiole din sticlă incoloră a câte 10 ml solvent pentru uz parenteral
- 10 fiole din sticlă incoloră a câte 10 ml solvent pentru uz parenteral
- 348 fiole din sticlă incoloră a câte 5 ml solvent pentru uz parenteral
- 240 fiole din sticlă incoloră a câte 10 ml solvent pentru uz parenteral
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul:
S.C. Antibiotice S.A.
Str.Valea Lupului nr.1, Iaşi, România
Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2008
Următoarele informaţii sunt destinate numai medicilor şi personalului medical:
Medicamentele cu administrare parenterală reconstituite sau diluate trebuie să fie preparate în
condiţii care să garanteze sterilitatea acestora.
Utilizaţi apa pentru preparate injectabile imediat după deschiderea ambalajului
În cazul în care fiola este deteriorată sau conţinutul acesteia nu este limpede, medicamentul nu
trebuie utilizat.


Vine in recipiente de 10 ml din sticla, la care se rupe capacul prin apasare.
Nu stiu cat de sigura este ca diluant, si daca este intradevar apa. Ar fi utile niste pareri avizate.
Ar putea contine metale, etc.
Si care ar fi un solvent sigur?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
cibu23
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 04, 2014 2:36 pm

Re: Diluanti baze

Mesaj de cibu23 »

Sa stii ca nelamurirea asta o am si eu, am tot cautat astazi ce metode de a dilua o baza exista. Din cate am citit pe forumuri se poate face si cu apa distilata (in procent de 5%) dar pe un forum din America (cred) am gasit ca nu e asa de recomandata apa distilata (cauzeaza aparitia bacteriilor, se pare). Uite aici http://forum.v2cigs.com/discussion/5838 ... ape-100-vg" onclick="window.open(this.href);return false; uite-te la postul numarul 8.
Cei de pe forumul ala mai ziceau ca poti sa folosesti Vodka.

Daca stie cineva ce se poate folosi si sa fie si sigur in acelasi timp, raspunsul e binevenit!

Later edit/// Am mai cautat pe forumuri si am gasit asta http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... ng-vg.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Ei zic ca e in regula cu apa distilata.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Diluanti baze

Mesaj de alexinos »

Nu sunt doctor si nici profesor de chimie.Dar te poti gindi atita timp cit exista bai cu aburi,acestea nu poate dauna sanatatii.Acum trebuie sa stim ce este apa distilata - pe scurt este o apa care nu contine calc (piatra) - dar contine minerale.Deci ca exemplu : Daca tu iti vei spala masina cu apa distilata (fara calc in ea) tot vei mai avea pete.De ce? Pentru ca mai sunt minerale si daca vrei sa nu mai ai minerale atunci iti va trebui o apa demineralizata cu un coeficient de maximum 0,6 microsiemens - daca este mai mic apa devine agresiva.Se mai numeste osmosewasser.(pe romaneste nu stiu,ma scuzati).Sper ca v-am lamurit putin.

PS: Si eu am citit despre Vodka,acum ce sa zic nu am testat dar ce imi este vodka si ce imi este palinca?Nu cunosc procesul de distilare la vodka si nici la palinca,dar trebuie sa fie o diferenta.
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Diluanti baze

Mesaj de iter8tor »

Eu folosesc asa ceva, costa in jur de 30ron cutia.

Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diluanti baze

Mesaj de c__b »

Vezi ca este si mai ieftin, gen perfuzie.
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Diluanti baze

Mesaj de nakir »

Daca ai noroc gasesti direct la farmacie cu laborator ca prepara ei si era 5 lei un litru. Am cerut 100 ml si am platit doar pentru recipient. :D
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Diluanti baze

Mesaj de iter8tor »

Si cat de pura crezi ca mai e apa aia dupa ce desfaci recipientul de vreo 5 ori? Acelasi lucru e valabil si pentru cei care cumpara baze ambalate in cantitati mari.
O fiola de 10ml de apa mi se pare perfecta pentru 100ml de VG.

Cat despre perfuzii, mai contin si diverse saruri pe langa apa, saruri care nu-s prea bune de bagat in plamani.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diluanti baze

Mesaj de c__b »

Bre, am zis "gen perfuzie", adică apa distilata in " săculeț" de plastic.
Scrie răspuns