Baze HisVape

VG, PG sau VPG
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Baze HisVape

Mesaj de Amonastro »

Mi-a sosit astăzi pachetul de la HisVape. Am comandat o sticlă de 500 ml / VG 12mg nicotină și o sticlă de 1000 ml / VG zero nicotină.
Foarte bine și curat ambalate. Recipientul cu lichid nicotinizat este din sticlă, iar cel cu bază VG (zero nicotină) este din plastic. Ambele au aceeași culoare - maro închis.
Mi-am preparat doar 10 ml de test - 6 ml 12 mg + 4 ml bază fără nicotină.
Vâscozitatea lichidului este puțin mai mare decât cea a bazei Avoria. În rest, este cu totul altceva. Produce un volum de aburi ceva mai mare, și spre deosebire de Avoria care avea o aromă de nucă, baza HisVape are un gust parfumat cu tentă amăruie, care seamănă foarte mult cu gustul de ceai verde... și este destul de persistent.
Părerea mea este ca din punct de vedere calitativ, Avoria o depășește lejer (la fel și vechea bază eCig). Gustul ar putea fi deranjant pentru cei care vor să vapeze fără arome. Încă nu-mi dau seama dacă o pot tolera, sau nu... Parfumul vaporilor este mai puternic decât al tuturor bazelor pe care le-am întâlnit până astăzi, exceptie făcând bazele Inawera care numai curate nu erau...
Cred că sigura soluție în cazul meu rămâne tot baza eCig, combinată - 70%Vg/30%PG, chiar dacă PG-ul mă cam supăra acum ceva timp și am fost nevoit să renunț la el. Am văzut însă că pe amestecul pe care îl utilizez în prezent (65% noua bază eCig/VG/6mg - 5% apă distilată farmaceutică - 15% bază eCig VG/zero (vechea rețetă) - 15% PG TOB/12mg cumpărat din România de nevoie) nu am nicio problemă.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Baze HisVape

Mesaj de Amonastro »

Mda! Mi-e clar. Nu o pot vapa. Trece în bazar. Rămân la bazele eCig. Căutările mele se sfârșesc aici pentru cel puțin un an...
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Baze HisVape

Mesaj de alexinos »

Am cumparat si eu astazi de proba de la HisVape 100ml de 6mg 60/30/10 - o sa probez si vin cu detalii.La ora actuala vapez Avoria 50/50 la 6 mg fara aroma de mai bine de 7 zile.De aici am cumparat eu.

http://www.e-dampfzigarette.at/liquids/ ... -vpg-basis" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Baze HisVape

Mesaj de moremih »

Si cat a fost transportul in Romania ?

Sent from my Vodafone 985N using Tapatalk 2
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Baze HisVape

Mesaj de alexinos »

moremih scrie:Si cat a fost transportul in Romania ?
Magazinul este la 12Km de mine - nu a fost nevoie de Transport.Din nefericire nu are toata gama de la HisVape -asa ca am luat amestecul traditional.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Baze HisVape

Mesaj de alexinos »

Amonastro - trebuie sa iti dau dreptate - baza pe care o testez acum - nu se compara cu Avoria.Nu este rea,dar parca Avoria este mai buna - neluind in considerare pretul unde Avoria este mult mai ieftin.Eu ramin deocamdata la Avoria.Am mai descoperit un magazin care este aproape de mine si au in program "German-Flavours" - la momentul potrivit o sa postez si de aceste baze.
Scrie răspuns