Spitback la putere mai mare ?

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de TonY »

Sunt bou?

Am facut un build nou, care aparent, produce spitback la wattage mai mare de 40-45 W. E vorba de un fused clapton(cu toate ca producatorul numeste acest fused clapton "alien clapton" dar nu are nicio treaba cu alien-ul).
Cum ziceam, un fused clapton rotit de 7 ori, 0.63 ohmi, momentan vapez la 40W, si doar daca tin butonul luuuung apasat(cam 5-6 secunde) ar vrea sa inceapa sa scuipe. Daca urc la 50-55 ceva mai repede.
Acum intrebarea mea este, la wattage mai mare,teoretic si practic, rezistenta se incinge mai repede ceea ce inseamna (dupa capul meu) ca lichidul din vata ar trebui sa se evapore mai repede, fara sa ramana bumbacul imbibat cu lichid.

Build-ul precedent era cu aceeasi sarma, numai ca rotita de 5 ori (undeva la 0.46 ohmi). Puteam sa urc si la 60 ca nu era nicio problema.

O posibila problema ar putea fi, noul lichid(Frozzen Drops - genial, il ador) care nu pare atat de vascos precum celelalte (posibil noua baza sa o fi diluat eu cam mult) dar nici apa nu e.
As putea sa indes mai multa vata, dar cred ca deja pun destula...

EDIT: Am uitat sa specific atomizorul... Ammit !
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de cristian »

TonY scrie:Sunt bou?
Cu siguranta nu. Cu toate ca am ras vreo 2 minute de introducerea ta in subiect :lol:
Banuiesc ca ti se intampla asta in power mod.
Si inclin sa cred ca e de la lichid.
Mai intalnesc si eu problema asta din cand in cand, tot fused clapton, pe serpent. Dar numai la primele cateva pufuri cand e buildul scaldat in lichid - eu am ramas cu niste obiceiuri mai comuniste, inainte de a monta atty, torn lichid pe rez si vata pana vad ca s-a imbibat bine.
Dar dupa ce intra in ritm, nu mai am probleme. Folosesc rez in jurul a 0.4 ohmi si lichid 100 VG sau 90- 95% VG + 5-10% whiskey (imi place aroma).
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de TonY »

Da, in power mode, sincer de TCR nu m-am atins pana acum.
La fel am facut si eu , ideea e ca am amestecat doua baze, una VG 100% pe care am diluat-o 10% tot cu wiskey, problema e ca era si ea putin diluata de producator (undeva la 5% apa distilata)-din asta am pus 8ml si una 70-30 diluata 5% din care am pus 20 ml + 2 ml frozzen drops. Am amestecat asa pentru ca baza VG era de 0 mg nicotina si cealalta era de 3, deci am vrut sa iasa undeva mai la 2,...

Ii mai dau azi o sansa, sa vad cum se comporta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de cristian »

Da, probabil ca nu mai trebuia sa o diluezi cu alcool. Din cate am simtit eu (nu am date matematice), cand am diluat eu un vg 100% cu alcool parca ramanea ceva mai "gros" decat bazele gata diluate cu apa.
E posibil ca de la apa sa faca urat.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de cristian »

Revin.
Am acum 2 tipuri de baze, cumparate din 2 locatii diferite.
1. vg 90% + apa 10%
2. vg 90% + pg 10%

Mi-am facut lichidele, si am folosit ambele baze.
Folosesc un rx 2/3 + serpent mini + clapton SS 0.40 ohmi + fiber freaks indesat bine prin (in) rez.
TC SS, 40W, 220 grade C.

Cu baza 1 am spitback, cu baza 2 NU.
Deci este de la apa.

Parerea mea.
TonY
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:14 pm

Re: Spitback la putere mai mare ?

Mesaj de TonY »

Si eu tind sa cred acelasi lucru. Am pus si o rezistenta noua rotita de 5 ori, ca cea de la inceput cu care nu aveam spitback, si tot ma mai stropeste un pic. Ma gandesc sa pun mai mult bumbac...dar sa nu o dau in dryhit.

Probabil o sa las bazele asa cum vin, nu o sa le mai diluez, e vorba despre bazele king vapure.
Scrie răspuns