Inundare rezistenta

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
charllliee23
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:46 pm

Inundare rezistenta

Mesaj de charllliee23 »

Salut, am achizitionat de vreo 2-3 saptamani un kit Eleaf iStick Pico cu tank Cubis PRO. Problema pe care o am de la inceput este continua inundare a rezistentei cu e-lichid. Am facut trecerea de la la o tigara eGo cu care nu am avut niciodata probleme, dar am zis ca e momentul sa imi iau ceva mai profi. Recunosc ca nu am stiut ce implica. M-am gandit ca mai mare si mai scump = mult mai multe optiuni de vapat minus orice fel de problema. Ulterior am aflat cat de "complicat" este sa vapezi pana nu gasesti setarile optime. Ok. Am fost la baietii de la FumeazaOK de unde am luat-o le-am explicat problema mea si cum am trecut prin toate rezistentele din kit si problemele cu spitback-ul, cu inundatul etc. Mi-au recomandat sa folosesc rezistentele de 0.6 ohm care sunt pentru mouth to lung cum vapez eu. Mi-au pus acolo o rezistenta de 0.6 si aia s-a inundat instant. Au incercat si cu alta care a functionat si deci am presupus ca a fost problema rezistentei proaste. Dupa nici 2 zile si cea care a functionat s-a infundat, vapand exact la setarile recomandate de baieti. Airflow-ul aproape la maxim, si la 18-25 W. Dupa ce o curatam ma tinea cam inca 2 zile pana se infunda iar. Uneori rezolvam problema doar sufland in tigara. Mi s-a spus sa schimb rezistenta cam la 30ml de e-lichid sau cand incepe sa aiba gust rau. Nici una dintre cele 2 nu s-a intamplat. Am schimbat si e-lichidul cu unul VG (asta a fost pur ideea mea) crezand ca daca e mai vascos nu se va mai inunda. M-am inselat este fix aceeasi poveste. Tot ce imi doresc este sa vapez in liniste. Atat. Sa imi fac griji doar cand mi se termina e-lichidul sau cand trebuie sa schimb rezistenta nu sa tot umblu cu servetele si sa tot desfac tigara si sa suflu in ea. Ce m-ati sfatui? Stima.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inundare rezistenta

Mesaj de Drumetul »

Din pacate asta-i buba la rezistentele alea. Alt atomizor ar fi rezolvarea problemei. Daca totusi vrei sa ramai cu asta, iei rezistentele noi si le bati un pic de masa, ca atunci cand bateai tigarile normale sa le indesi un pic. E bumbacul pus prea flufy si prin batere se mai indeasa un pic. E o rezolvare tip Bumbesti-Livezeni dar functioneaza.
Scrie răspuns