Problema vapat pe TC mod

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de UnPalos »

silpo scrie:Mulțumesc frumos, Slavik! Totuși, rogu-te, luminează-mă: acesta-i TC-ul - "frâna" și doar atât?
Face niste calcule aproximative in functie de fir, de rezistivitatea acestuia si de alte valori si calculeaza "temperatura" firului. Da. Limiteaza Wattii pana ar ajunge la presupusa temperatura.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de slavyk »

silpo scrie:Mulțumesc frumos, Slavik! Totuși, rogu-te, luminează-mă: asta-i TC-ul - "frână" și doar atât?
Da, dar ca orice "frînă" este foarte util: prevenirea dry-hit-urilor, reducerea consumului de lichid, reducerea uzurii acumulatorilor, redarea mai clară a aromei, reducerea depunerilor pe rezistență și fitil. Mie-mi place foarte mult, folosesc exclusiv TC cu fir SS316L, indiferent de atomizor chiar dacă unii zic că este "for pussies" :)
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de silpo »

Așadar, înseamnă că am, totuși, un fel de TC, doar că nu merge pe SS, deși există pe mod opțiunea respectivă. Așa că setez rezistența de SS 316L pe Titan, o "încui", setez temperatura pe la 120-125 de grade ( o să spui că e prea puțin, dar sârma este de 28 GA) și merge... Sunt mulțumit.
Merci, Slavik!
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Claudiu.D
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 17, 2016 10:37 pm

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de Claudiu.D »

Salut. Citind articolul, am decis sa vin și eu cu o întrebare. Acum câteva zile am achiziționat un EVIC VTC Mini cu Tron-S. Pe lângă asta am mai achiziționat și o rezistență de 0.5 ohm. Și de aici vine întrebarea mea. Poate cineva sa ma lămurească, cum setez wattajul și temperatura pentru fiecare rezistență? Pentru Ni cea de 0.2 am găsit o setare cat de cat acceptabila pentru mine - 240C și 25W... Însă pentru celelalte 2 nu am găsit. Am văzut și niște review-uri, am citit și articole pe "tot netu" dar nu am găsit nimic din care sa pot înțelege ceva. Iar dacă o las sa stea câteva ore, când vapez are tendința să "puste" lichidul prin ea - vre-o sugestie?
P.s folosesc lichid "Liqua".
Mulțumesc anticipat
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de dumping »

putin off topic.
In meniurile de TC ale modurilor, la SS "sirma" default este SS316 si nu SS316L. Deci daca folositi in rezistenta SS316L, nu selectati in meniul TC, SS. Trebuie introdus manual (in meniul TCR) coeficientul aferent SS316L respectiv 92. Mai jos sunt valori pt diferite tipuri de sarme.
And here are the TCR Values of each type of the common used wires:
Ni200: 0.00620
Ti01: 0.00350
SS316L: 0.00092
SS316: 0.000915
SS317L: 0.00088
SS317: 0.000875
SS304: 0.00105
SS304: 0.00105
SS430: 0.00138
SS410: 0.00155
NiFe30: 0.00320
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de slavyk »

Nu este offtopic doar informație inexactă din cauza vînzătorilor de sîrme, mai ales în ceea ce privește sîrmele SS și valoarea TCR defaut înscrisă în modurile TC. Singurele moduri la care se cunosc exact valorile TCR înscrise în firmware sunt cele cu DNA, YiHi și... Joyetech (seria eVic VTC, Wismec, Cuboid - valoarea TCR pentru SS - default este 0,00120, prescurtat, 120).
La firmware-urile custom bazate pe MyEvic, a fost modificată valoarea inițială de la 120 la 88 dar din cauză că majoritatea posesorilor de VTC folosesc sîrme chinezești, a fost readusă la 120.
Deci, depinde de producătorul sau ambalatorul sîrmei.
La fel se întîmplă și cu sîrme din alte materiale iar cei de la Steam Engine nu spun la ce marcă anume se referă valorile din tabelul tău.
Singura rezolvare, este metoda experimentală pentru fiecare sîrmă din ogradă.
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de dumping »

multumesc pt informatii. nu stiam ca de exemplu 316L de la UD e diferit de 316L de la crazy wire. Eu stiam ca tipul de SS 316L are o anumita compozitie, iar firma care il vinde, doar il branduieste. Stiam ca sunt diferente intre tipurile de SS(SS 410, 430, 304, 316, 316L, 317, 317L) adica in ceea ce priveste compozitia materialelor din care sunt facute.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de slavyk »

Cu plăcere! E loterie... am SS 316L de la UD 0,3 -120, MKWS 0,3 - 98; MKWS 0,25 - 88. Plus că după vreo 3 DB, se modifică în sus, aproximativ 5%, indiferent de producător. În general, magazinele serioase specifică TCR pentru sîrmele comercializate.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de HORATUCU »

Ai dreptate. Intradevar o idee bună ar fi un topic dedicat celor mai bune sarme folosite. Din multele SS-uri cumpărate, cu una singură am rezultate corecte pe DNA.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de Ionut »

Horatucu: Cu care?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de HORATUCU »

Cu asta: https://www.fasttech.com/p/5214704" onclick="window.open(this.href);return false;
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Problema vapat pe TC mod

Mesaj de alexinos »

Salutare,eu am folosit SS de la UD si GeekVape din pacate nu mai lipsea mult si puneam la vinzare DNA-urile.Din discutii pe forumuri am ajuns la sirma de la Zivipf care o folosesc de 3 saptamini si nu mai am nici o problema cu DNA-urile.Am si un Wismec RX2/3 si chiar astazi am facut testul pe TC cu vata uscata - vreau sa spun ca setat la 230 de grade vata se ingalbeneste usor dar nu iese fum sau miros - sunt pozitiv impresionat.

https://www.zivipf.com/epages/63862298. ... 2F63862298" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: Eu am luat role de 25m datorita diferentei de pret foarte mica fata de rolele de 10m.Sa nu uit - am comandat SS304 de 0,4mm si 0,5mm - imi place mai mult cel de 0,5mm care il folosesc pe Genius2,Taifun GT3 si VG2.5 ceva la 0,31-0,33 Ohm.
Scrie răspuns