Curatare parbriz

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Curatare parbriz

Mesaj de Tyrex »

Nu stiu daca a mai remarcat cineva dar vaporii de la tigara electronica se depun pe parbriz si nu e chiar placut sa conduci noaptea cu el asa . Solutiile de curatat geamuri sincer am cumparat si probat destule feluri dar nu prea au efect. Am incercat si cu alcool sanitar si efectul e tot spre zero. Intrebarea este : Stie cineva cu ce se poate curata eficient ? Urmeaza sa incerc cu detergent de vase si apa :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Curatare parbriz

Mesaj de cristian »

Eu folosesc o microfibra si curat "pe uscat". Prima senzatie este ca se intinde, dar insista si va merge.
Nu stiu ce fac alea la spalatorie, dar il curata eficient. Si mai e ceva, incearca totusi sa lasi o aerisire pe undeva si nu sufla direct in parbriz, sufla si tu spre k..ie sau in lateral.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Curatare parbriz

Mesaj de slavyk »

La geamuri, eu folosesc Clin, în flacon alb, mat i prosoape din hîrtie de la Carefour, pachetul cu trei role bine îndesate. În mașină, știu de la un vaper, este bine să pui într-un săculeț din pînză (un ciorap...) silicagel granule.
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Daddy »

100% eficient:
- cel mai ieftin/prost lichid de spalat geamuri - sa contina cat mai mult alcool,
- o racleta cu lama de cauciuc
Dati cu fas-fas pe geam si dupa al luati cu racleta pe orizontala incepand de sus (astfel incat surpusul de lichid sa curga catre baza geamului.
Dupa daca nu va place al luati la frecat cu hartie de prosop de pe rola.
Operatiunea dureaza maxim 2 min.

PS: Nu folositi lichid de spalat geamuri de calitate, nu ca e scump e mai bun, alea scumpe nu contin alcool !
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Curatare parbriz

Mesaj de dan1978 »

Asa procedez si eu.Chiar am in fas-fas acum lichid de parbriz :).
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Tyrex »

cristian scrie:Eu folosesc o microfibra si curat "pe uscat". Prima senzatie este ca se intinde, dar insista si va merge.
Nu stiu ce fac alea la spalatorie, dar il curata eficient. Si mai e ceva, incearca totusi sa lasi o aerisire pe undeva si nu sufla direct in parbriz, sufla si tu spre k..ie sau in lateral.

Operatia asta o fac de obicei insa parbrizul la camion este mare al naibii plus ca pe el sunt lipite aparatele de taxat pe mai multe tari. Ma gandeam la ceva mai usor spre rusinea mea :) Multumesc tuturor pentru idei.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Curatare parbriz

Mesaj de cristian »

Ai dreptate, mie mi-e sila de parbrizul meu de Hyunday, imi dau seama cat e la un cap tractor. Si eu, de obicei, sterg numai in dreptul meu, cat sa vad fara curcubeu... :HL
Restul il fac fetele la spalatorie.

Dar colegii au dreptate, probabil ca un spray cu alcool face minuni.
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Daddy »

Tyrex scrie: Operatia asta o fac de obicei insa parbrizul la camion este mare al naibii plus ca pe el sunt lipite aparatele de taxat pe mai multe tari. Ma gandeam la ceva mai usor spre rusinea mea :) Multumesc tuturor pentru idei.
Eu tot la camion folosesc operatiunea care am expus-o mai sus, eficienta maxima :)
auras
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 38
Membru din: Mar Ian 14, 2014 6:29 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare parbriz

Mesaj de auras »

Sunt foarte bune pliculetele (pungutele) acelea mici cu silicagel din cutiile de pantofi.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Tyrex »

Solutia salvatoare s-a dovedit a fi asa cum a spus un coleg mai sus..... lichid de parbriz ( -40*C ) de la LIDL Germania. Minune nu alta :)
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Tyrex »

cristian scrie:Eu folosesc o microfibra si curat "pe uscat". Prima senzatie este ca se intinde, dar insista si va merge.
Nu stiu ce fac alea la spalatorie, dar il curata eficient. Si mai e ceva, incearca totusi sa lasi o aerisire pe undeva si nu sufla direct in parbriz, sufla si tu spre k..ie sau in lateral.
Nene Cristian.... am recitit postul si abia acum am realizat ca ma indemni sa suflu spre.... acolo unde nici vantul nu prea bate . Problema este ca vapez cam mult si o sa trebuiasca sa ma spal cu lichid de parbriz si acolo pe urma :) .
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Curatare parbriz

Mesaj de cristian »

Tyrex scrie:Nene Cristian.... am recitit postul si abia acum am realizat ca ma indemni sa suflu spre.... acolo unde nici vantul nu prea bate . Problema este ca vapez cam mult si o sa trebuiasca sa ma spal cu lichid de parbriz si acolo pe urma :) .
Iar m-ai facut sa rad cu lacrimi...

:fft :OJ :thumbup: :clap: sur1

Drumuri bune!
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Curatare parbriz

Mesaj de AlecsAdrian »

Salutare! Eu sterg parbrizul, ce-i drept destul de rar ca nu prea stau in masina, cu Nitro. Imbib o carpa d-aia de folosesc baietii astia prin vopsitorii si i-l sterg. La prima mana dispare tot. Zgarieturile raman :fft
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Curatare parbriz

Mesaj de Daddy »

AlecsAdrian scrie:Salutare! Eu sterg parbrizul, ce-i drept destul de rar ca nu prea stau in masina, cu Nitro. Imbib o carpa d-aia de folosesc baietii astia prin vopsitorii si i-l sterg. La prima mana dispare tot. Zgarieturile raman :fft
Daca Nitro ajunge pe plansa de bord sau alte plastice ...... o sa fie ceva gen Dalmatian patat.
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Curatare parbriz

Mesaj de AlecsAdrian »

Corect. Am si mentionat ca imbib... Nu pana la refuz :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Scrie răspuns