Cum imi fac propria rezistenta?

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Gheko
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Joi Noi 05, 2015 2:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Gheko »

Ieri am fost la magazin si am cumparat o rezistenta CLR pentru Ego One sa imi pot face singur.. Am cumparat sarma, bumbac. Intrebarea este cum ii dau nr. de OHM? Adica.. vreau sa imi fac o rezistenta mai mare de 1 ohm... depinde numarul de spire? Ce anume da nr. de ohm? Cam greu cu explicatul ce vreau dar, sper sa fiu inteles :) Vreau o rezistenta de 1.5, 1.8 ohm cum mi-o pot construi singur? Multumesc
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Tyrex »

Cu asa ceva : http://reprova.com/calc/" onclick="window.open(this.href);return false; . E foarte simplu.
Gheko
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Joi Noi 05, 2015 2:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Gheko »

Super super calculatorul.. Multumesc
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de maxcad »

sau cu asta
http://www.steam-engine.org/coil.asp?hf ... a=0.2&id=2" onclick="window.open(this.href);return false;
trebuie sa ne dai detalii ce sarma, ce diametru, ce mod ai etc. sau poti cauta pe youtube.
bafta
Gheko
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Joi Noi 05, 2015 2:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Gheko »

maxcad scrie:sau cu asta
http://www.steam-engine.org/coil.asp?hf ... a=0.2&id=2" onclick="window.open(this.href);return false;
trebuie sa ne dai detalii ce sarma, ce diametru, ce mod ai etc. sau poti cauta pe youtube.
bafta

primul e perfect.. exact sarma pe care o am este setata:) mai putin la grosime..
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de maxcad »

recomandat la kantal ce 2 pe ax de 2.5 sau 2 la 4 sau 5 spire ai intre 1.5 si 1.9ohm.
prima data desfaci CLR si scoti rezistenta veche si vezi ce ax incape, eu cred ca merge scobitoarea, apoi faci 4 sau 5 spire cu kantal de 2, sau calculezi nr de spire cu calculatorul sau prin incercari 4 sau 5 spire, daca ai un aparat de masura este si mai bine [poti cumpara unul din mol cu 30 40 lei nu mai stiu cat costa sigur] asta ca sa masori direct fara sa ansamblezi totul si sa masori cu modul, asta dureaza pana i-ti formezi tu singur idemanarea si dupa 2 sau 3 rezistente nu mai trebuie sa masori nimic.
eu cred ca 4 spire de kantal de 2 pe o scobitoare e bine, nu te arunca la 20 de wati incearca treptat cu 7 sau 8 sa vezi si cum se alimenteaza.
cel mai bine pentru experienta poti sa cumperi un driper model velocity care se serviseaza foarte usor si cu el poti face incercari si masura direct cu modul si il poti folosi si la degustari de lichide.
nu te arunca la cumparaturi, ai forumul si youtube unde poti primi raspunsul la toate intrebarile tale, poti transforma vapatul intr-un adevarat hobi care sa te tina departe de tigari, un atomizor servisabil tip kayfun, aromamizer sau bellus single coil corect setat si cu un lichid bun pe care il poti prepara singur te face sa ai satisfactii mult mai mari si mai diverse decat tigarile.
bafta.
http://www.breakingvap.fr/nouvelle-vers ... esitances/" onclick="window.open(this.href);return false;
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de cristian »

Sa faci rezistenta nu e greu, e plin YT de lectii. Problema este sa stii tu exact ce doresti.
Inteleg ca vrei sa te duci la 1.5 sau peste, foarte bine faci.
Dar atomizorul pe care ai ales sa il servisezi nu este cea mai fericita optiune. Este destul de migalos, spatiu foarte mic de manevra etc. Spun pt ca il am si eu.
Nu se compara cu o setare de goblin, aqua, kay care dureaza 4-5 minute cu tot cu spalatul atty.
Nu ai zis - sau nu am vazut eu, pe ce mod pui atty.
Cu ce masori rezistenta?
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de maxcad »

are un Voore URock cu baterie inclusa si cu max 20w, nu stiu cat de precis citeste rezistenta dar e bun pentru inceput, si ai dreptate cu servisabilele, CLR nu e cel mai indicat pentru inceput si te poate descuraja pe viitor pentru complexitatea servisarii unui atomizor.
daca ai un magazin pe aproape sau astep-ti o zi cu o comanda pe net cauta un servisabil adevarat si nu vei regreta costa in jur de 200 lei cu tot cu consumabile.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de cristian »

Aha, am inteles. Nu e rau pentru inceput, mai ales daca o sa mearga peste 1 ohm.
Ca recomandare de atty, probabil ca ar trebui ceva pentru MTL gen kay - si se gasesc clone la bazar destule, la pret bun (am vazut si la 50-60 lei).
Sau un subtank mini, merge servisat extrem de easy.
andreihpi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 9
Membru din: Mie Noi 11, 2015 10:47 pm

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de andreihpi »

Ai rda sau rdta?

Sent from my E2303 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de cristian »

Ce intrebare i-ai lansat... rta sau rdta, sau de ce nu rbdta sa vada omu' ca ne pricepem.

Nu stie sa-si faca o rezistenta, asa zice. Si mai zice ca are Ego One si o pastila CLR.
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de dinurm »

Pe ego one eu merg cu Kanthal A 0.32 - 8 spire pe burghiu de 2. Iese de fiecare data fix la 1.37 Ohm si e perfect pentru inhalare indirecta (pentru mine).
Gheko
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Joi Noi 05, 2015 2:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Gheko »

andreihpi scrie:Ai rda sau rdta?

Sent from my E2303 using Tapatalk
Cum a spus si colegul.. nu ma lua cu sf-uri ca nu stiu:)
Am tot cautat dar nu am gasit niciunde ce inseamna.. (pe intelesul meu)
Am Ego One mini rezistenta CLR cu baterie voore Urock 6w-20w dc 5v 500ma

Am facut rezistenta la 5 spire am 1 ohm. Sarma e Kanthal A1 0.35mm by voore
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de cristian »

Nu-i bai. Uite:

RDA Rebuildable Dripper Atomizor
RBA ReBuildable Atomizor (la general, de exemplu genesis)
RTA Rebuildable Tank Atomizor

Uite aici mai pe larg: ECF

Apropos de sarma, probabil ca daca mai dai 2 spire ajungi la ce voiai tu, adica intre 1.2-1.4 ohmi. La nivelul asta poti merge cu un 15-18 w, in functie de preferintele tale.
Dar CLR nu a venit setat? La ce valoare?
Gheko
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Joi Noi 05, 2015 2:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imi fac propria rezistenta?

Mesaj de Gheko »

CLR a venit setat la 1 ohm. Am facut o rezistenta cu 7 spire la prima aprindere imi arata 1.4, la a doua 1.2 si apoi a revenit la 1 ohm ...Ma gandesc ca valoarea ei adevarat este prima listare sa zic asa, 1.4.
Scrie răspuns