Premiile 2013!

Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Premiile 2013!

Mesaj de ComanNorbert »

Propun să premiem cu un mulțumesc, cu o apreciere, produsele și pe cei care ne-au făcut fericiți în anul care tocmai s-a încheiat!

Moduri:
1. Nemesis VW/Brass (pe primul loc, este pentru mine marele câștigător);
2. Innokin SVD (a fost modul chinezesc care m-a convins, l-am folosit o vreme);
3. Nova V2 18350 by Cip Cig (hybrid, minuscul - 10cm -, cel care mă face să folosesc în continuare sisteme Genesis).

Atomizoare:
1. Trident by Grand Vapor (o mașină de aburi, e cel mai cel în preferințele mele, mai ales în asociere cu Nemesis Brass);
2. Russian 91%/Kayfun 3.1 Lite (pentru mulți e difinit ca "supremul", nu și ptr un dripper înrăit, dar e un al dracului de bun; P.S. Kayfun [original] nu am încercat, dar am pus ambele în top datorită asemănărilor);
3. Smok RDA Octopus Mini (mic, ieftin, ușor de setat, rămâne unul dintre preferatele mele, chiar am întâlnit atomizoare servisabile de drip, "de firmă", care nu au convins deloc, cum nu a convins nici fratele lui mai mare).

Acumulatori:
1. EH IMR 18350/18650 (ieftini, buni, fac față la vapat sub-ohm; 18650-ul descarcă 16A);
2. AW IMR (acumulatori consacrați, prețul ridicat îl plasează pe poziția secundă, cu specificația că între EH IMR 18650 și AW IMR 18650 - ambele de 2000mAh - prefer EH-ul pentru cei 16A pe care îi descarcă);
3. Efest IMR (ieftini, buni, prețul foarte bun mă poate face să mă răzgândesc dacă chiar dau "cezarului", bateriilor AW în acest caz, locul 2).

Lichide:
1. Pipe Sauce Oak Barrel Cider (o aromă naturală de cidru/mere cu tutun de pipă);
2. Pipe Sauce Long Bottom Leaf (lichidul care m-a îndepărtat de "chinezării");
3. eCig Havana Dry (a fost preferatul meu o perioadă din anul 2013, deci intră în top chiar dacă nu-l mai vapez).

Arome:
1. Wizard Witch Ripper (gust de bomboane Negro, aceste arome Wizard au detronat lichidele de mai sus, cred că reprezintă o revoluție pentru vaperii din România, și prețul, dar mai ales bogăția "coloristică" a acestor arome fiind nr.1);
2. Wizard Tide Ride 2 (struguri superbi!);
3. Wizard Bottermelk Fresh (prăjitură diplomat cu coajă de lămâie rasă deasupra, deliciu).

Magazine:
1. Fasttech (a fost anul lor!);
2. Vapers (magazinul care a adus cele mai multe noutăți);
3. Vapers-One (un alt magazin care merită aprecierea mea).

Alte mențiuni: bazele eCig, aromele John Smith's (același producător cu Twisted), magazinul TigaraEgo, recenziile celor de la Safer Vapers și acumulatorul Sony US18650VTC3 1600mAh (30A).

Vă doresc un 2014 cât mai bun și cu produse care să ne încânte!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Motanel05 »

Toata stima si consideratia pentru incercarea de "clasament" al produselor!
Sunt convins ca fiecare vaper in parte poate sa faca un clasament al produselor dupa propriile preferinte. Indubitabil, fiecare va fi subiectiv, totul fiind trecut involuntar prin filtrul preferintelor personale. Ce este absolut cert pentru anul care sa incheiat, este ca "oferta" componentelor de tigari electronice a fost ...exploziva! Daca are cineva rabdarea sa numere cate modele noi au aparut pe piata la fiecare categorie in parte, sigur o sa constate ca numarul este cu mult mai mare decat in toti anii trecuti. Valabil si pentru originale si pentru clone. Ceia ce arata ca piata a crescut exponential, cererea a crescut, oferta a trebuit sa faca fata...
2013 a fost si primul an in care s-a incercat "ingradirea" fenomenului ET prin acel proiect de lege la UE care, pe moment, nu a avut sorti de izbanda. Cele doua coordonate (cresterea exploziva a ofertei si incercarea "la nivel inalt" de a limita fenomenul ET) duc cu claritate la o singura concluzie: sunt tot mai multi vaperi in defavoarea celor care fumeaza analoage! Este un lucru imbucurator pentru comunitatea noastra, este un pas inainte. Cel putin pentru moment. De la ora 0 a noului an tigarile s-au mai scumpit. Oare preturile din piata ET vor creste? Tot ce se poate. Oricum ar fi insa, vaperi vor fi tot mai multi, numarul lor creste mereu, spre disperarea marilor concerne de tigari.In aceasta tema chinezii s-au aliniat primii, 2013 a fost anul in care au investit masiv in industria tigarilor electronice.Oferta lor, clone sau nu, este impresionanta in anul care a trecut. Oferta de lichide se mareste si ea, sunt tot mai multi producatori...
Toate acestea nu pot decat sa ne bucure. Sa fim sanatosi si sa ne bucuram cat mai mult de placerea vapatului!
LA MULTI ANI !
PS: clasamente se pot face pe fiecare categorie in parte, dar, la final, cui folosesc? Important ramane doar ceia ce "ai in dotare" si de care te bucuri in fiecare zi. Restul, sunt doar cifre, sau, dorinte de indeplinit... :D
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de ComanNorbert »

@Motănel05
Indiscutabil, este un clasament subiectiv, nici nu poate fi obiectiv, cum nici cunoașterea nu este obiectivă, ci cum spunea un mare filosof în 1845 (Karl Marx în "Ideologia germană"), orice cunoaștere este subiectiv-obiectivă. Adică cuprinde subiectivitatea subiectului cunoscător și în același timp obiectivează, dă un alt sens obiectului decât sensul său propriu. Cunoașterea nu este obiectivă deoarece pozitivismul este o utopie, noi nu lucrăm cu un dat (o cunoaștere imuabilă), ci cu o devenire (deci nu putem să cunoaștem subiectiv decât doar prezența în Zeitgeist a devenirii - cunoaștea actuală de moment -). Pentru filosoful german doar munca este un proces obiectiv, adică tâmplarul nu cunoaște decât subiectiv copacul, însă cunoaște procesul muncii sale prin care transformă copacul în scândură (iar scândura o cunoaște doar în procesul fabricației, deoarece nu stăpânește viitorul ei, adică transformările pe care în timp rezultatul muncii sale le va suferi). Cu alte cuvinte, funcția de adevăr ține de praxis, iar praxis-ul de prezent. :)
Clasamentul este și un fel de a mulțumi celor care au satisfăcut dorințele noastre, de la producători, inovatori, la cei care le comercializează.
Uite, nu am menționat DNA20-ul, sunt sigur că e super ok, dar nu-l posed și nici nu l-am încercat. Și am uitat Kick 2-ul, sau kick-urile în general, foarte bune accesorii ptr vaperi.
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Premiile 2013!

Mesaj de lukant »

Motanel05 scrie: ... PS: clasamente se pot face pe fiecare categorie in parte, dar, la final, cui folosesc? .... :D
Iata ca mie mi-a folosit la superlativ ...

Desi am cercetat pe forumuri + cautari google + recenzii youtube etc pentru a gasi un acumulator bun 18650 pt. provari dar la un pret mai mic (nu AW IMR la 62 lei ...), si cum EFEST IMR parca nu ma atragea asa tare, CGR18650 nu are button cap .... eram cam "dezolat" la gandul banilor pe care trebuia sa-i scot din portofel pentru AW-uri ... cand am descoperit ca "mi-a scapat" modelul IMR 18650 EH 2000mAh cu 16 A limita de descare ... acumulator care se si gaseste pe stoc la noi in RO ... :D (26,66 lei)

Multumesc, pe aceasta cale, lui "ComanNorbert" pentru deschiderea acestui topic si impartasirea opiniilor. Felicitari pentru initiativa. Parerea ta "subiectiva" imi va face bine la portofel :D

Vapori densi si gustosi!
Cu stima,
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de ComanNorbert »

@lukant
Aici găsești informații despre baterii:
http://www.tasteyourjuice.com/wordpress ... formation/

Eu chiar am fost impresionat de acumulatorii EH. EH 18650-ul l-am folosit și pe un setup quad-coil de .3 (sub-ohm), și a făcut față cu brio, nu s-a încălzit. Chiar de asta nu am mai sărit să cumpăr Sony, sau alte baterii. Setup-ul quad .3 necesită un acumulator care suportă 13.6A, iar acest EH duce 16A. Oricum, am folosit doar așa de show, o singură dată acel setup, aburul era prea cald pentru gusturile mele. În general, pe Trident, folosesc un dual-coil de .8 ohmi, deci EH-ul este mai mult decât satisfăcător (acest setup este foarte bine susținut și de un acumulator 18350, care descarcă maxim 6.4A).
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Don Giovani69 »

lukant scrie:
Motanel05 scrie: ... PS: clasamente se pot face pe fiecare categorie in parte, dar, la final, cui folosesc? .... :D
Iata ca mie mi-a folosit la superlativ ...

Desi am cercetat pe forumuri + cautari google + recenzii youtube etc . ... cand am descoperit ca "mi-a scapat" modelul IMR 18650 EH 2000mAh cu 16 A limita de descare ... acumulator care se si gaseste pe stoc la noi in RO ... :D (26,66 lei)

Felicitari pentru initiativa. Parerea ta "subiectiva" imi va face bine la portofel :D

Vapori densi si gustosi!
Cu stima,
Asta dovedește încă o data ca nu numai ce e scump e și cel mai bun!!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Motanel05 »

"ComanNorbert:Uite, nu am menționat DNA20-ul, sunt sigur că e super ok, dar nu-l posed și nici nu l-am încercat."
Eu iti recomand cu toata caldura sa "te dotezi" cu aceasta electronica! Este tot ceia ce poate fi mai bun la aceasta ora in domeniu.Cel putin pentru moment, poate 2014 aduce ceva si mai performant. Iti recomand sa iei modulul direct de la Evolv, costa 50$ cu transport cu tot. De montat intr-o cutie, e foarte usor, iar performantele te vor uimi.Ma abtin sa spun sa iei un mod anume gata facut cu DNA 20D, unele au preturi exorbitante, altele nu au "putere" in acumulatori...Ramane sa decizi tu, si oricum vei face, NU vei regreta!
La capitolul acumulatori, eu am mers pe Panasonic NCR18650B, cap plat, 3400mAh. Pana acum nu m-au dezamagit in nici un fel, merg super bine.Timpul de incarcare este de 2,5 ore, restul caracteristicilor tehnice sunt pe net. De cumparat, se pot lua si de aici :
http://www.powerwholesale.net/newest-pa ... -2919.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Si, NU au pretul...prohibitiv precum in Romania...Cat despre AW IMR, da sunt buni, dar sunt si mai buni daca le cumperi tot de prin afara, la noi unul are pretul la cel putin doua bucati... :D Pacat ca "a cazut" posibilitatea de a comanda acumulatori de la FT, dar, poate revine...Si, siteuri "ajutatoare" se gasesc.
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de ComanNorbert »

@Motanel05
Chiar aveam de gând să cumpăr ceva cu DNA20, dar m-am răzgândit, hai să și argumentez de ce:
1. deseori fac rezistențe sub-ohm (deseori = 90%);
2. prefer modurile mecanice, iar dacă vreau vw pun un Kick 2 la bătaie, mai ales că duce rezistențe de la .5 în sus;
3. prefer kick-rile, mai ales alea ieftine (de 8 dolari de pe fasttech), că de se strică sunt ușor/ieftin de schimbat (spre diferență de un mod vw, unde de se strică, apoi se strică și trebuie să apelez la meșteri; deseori la aceste moduri cedează butonul, sau alte componente, apoi la mecanic mai rar);
4. am renunțat la modurile cu electronică (chiar dacă mai am câteva Vmax-uri, un Zmax și un Lambo 4, dar nu le mai folosesc; și SVD-ul l-am dat);
5. într-adevăr, DNA20 e mai puternic decât Kick-ul, 20 wați > 12-15 wați, însă nu am nevoie de 20 de wați (de obicei vapam pe 12, iar dacă tot vreau ceva mult mai puternic: un quad-coil de .3 într-un Trident montat pe Nemesis Brass, cu un acumulator Sony de 30A, scoate 46 de wați, deci așa ca vapat de show, tot mecanicul e rege - DNA 20 duce 6A, setup-ul quad .3 suge 13.6A -; dar cum spuneam anterior, aburul e mult prea cald, deci o să mai fac rezistențe de genul doar când o să am chef de un spectacol la un chef);
6. acuma hai să neg ce am afirmat mai sus: doar aparent e mai puternic DNA20 decât un Kick 2, primul duce rezistențe 1 ohm+, al doilea rezistențe .5 ohm+. Eu spun că o rezistență .5 pe 15 wați dă la fel de tare ca una de 1 pe 20 de wați.

Fiind utilizator de mecanice, folosesc doar IMR-uri, respectiv hibrizi care pot să-mi susțină rezistențele de pe Trident-uri. Panasonicul menționat de tine e foarte bun în modurile regulate (SVD, Provari, Zmax etc.), duce 2 zile de vapat (depinde de utilizator).
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Motanel05 »

Foarte adevarat tot ceia ce spui ConanNorbert. Diferenta consta in preferintele fiecaruia, exact ce discutam cateva posturi mai sus. Eu, de exemplu, nu m-am impacat niciodata cu modurile mecanice sau cu atomizoarele ultra-sofisticate care au aparut in anul ce a trecut si care functioneaza cu silica. Sunt fan genesis si pentru mine vaporii obtinuti de pe un astfel de atomizor sunt cei mai cei. Bineinteles, se pot face toate setarile cunoscute si pe genesis, si ceia ce iti place este cel mai bun.
Ar fi foarte interesant de facut o intalnire face to face, fiecare avand modul si setarea preferata, prin schimb la fata locului putandu-se vedea pentru fiecare despre ce este vorba...
Dar asta este valabil doar pentru cei care locuiesc in orase mari, pentru cei din provincie...
Daca tie iti plac modurile mecanice si esti multumit de ele, atunci ele sunt cele mai bune pentru tine. Important ramane sa vapam si sa nu ne mai întoarcem nicicând la analoage. :)
PS: chiar daca o sa rada poate unii de mine, totusi intreb: DE CE sa faci rezistente sub 1 ohm, când poti obtine exact acelasi rezultat de la o setare "normala" cu electronica modului? Motivarea cu aburi mai calzi sau mai multi, cade din start, se pot obtine si prin setari normale. Iar la rezistente sub 1 ohm, este unanim recunoscut ca NU mai ai aroma lichidului, prin supa-incalzire instant, lichidul nu se mai evapora "normal", iar aroma care este mult mai volatila decat baza, se pierde instant. Se obtine doar o mai mare cantitate de abur...Atunci, de ce?
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Premiile 2013!

Mesaj de aisman »

Motanel05 scrie: PS: chiar daca o sa rada poate unii de mine, totusi intreb: DE CE sa faci rezistente sub 1 ohm, când poti obtine exact acelasi rezultat de la o setare "normala" cu electronica modului? Motivarea cu aburi mai calzi sau mai multi, cade din start, se pot obtine si prin setari normale. Iar la rezistente sub 1 ohm, este unanim recunoscut ca NU mai ai aroma lichidului, prin supa-incalzire instant, lichidul nu se mai evapora "normal", iar aroma care este mult mai volatila decat baza, se pierde instant. Se obtine doar o mai mare cantitate de abur...Atunci, de ce?
Este total neadevarat ca la rezistete sub ohm nu mai ai aroma. Eu de exemplu am aroma cand cobor sub un ohm. Depinde si de setarea pe care o faci. Multi zic ca nu mai ai aroma asa. Eu imi fac lichidele cu 10 picaturi pana la maxim 15 picaturi de twisted de ex in 10 ml de baza si tot simt aroma si la rezistenta de 0.5 ohm.
Avatar utilizator
ComanNorbert
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 30, 2013 12:36 am
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de ComanNorbert »

@Motanel05
Normal că e vorba de preferințe, dar și aceste preferințe personale pot fi argumentate.
Și eu folosesc și genesis, luna trecută am achiziționat două Nova Mod V2 by Cip Cig (ambele 18350). Și sunt super mulțumit de ele.
Uite, până ce nu am făcut un setup micro coil cu bumbac, dual-coil .8, vapam lichide de 24-18. Astăzi pe Nemesis + Trident, vapez lichide de 4-6, cu aceeași satisfacție. De când am început să-mi prepar singur lichidele, asta mai ales mulțumită aromelor Twisted&JS, faptul că la aromă și tărie mă satisface un lichid cu nicotina mult scăzută a scăzut mult și bugetul pentru lichide. O bază de 50ml PG de 36 (45 lei) o amestec cu 250 ml de bază 0 PG-VG (35 lei), rezultă 300 ml bază la 80 lei. Adaug o aromă cu 20 de lei, și am 310 ml de lichid cu 100 de lei. Iar pe mico-coil cu cotton, aroma se simte foarte bine (mai ales că dual-coil .8 nu e un sub-ohm "serios").
Deci, datorită inovației micro-coil sub-ohm cu cotton + mod mecanic și atty de drip performant, mi s-a ieftinit lichidul și vapatul (vata e ieftină și ea, kanthal-ul la fel). Și e și mult mai comod, o rezistență mă ține mult, doar scot vata, dau un dry burn, pun altă vată... și gata! :)

P.S. Genesisurile le folosesc ca auto-dripper, deci cu micro-coil și cotton. :)
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Midnight Caller »

Revenim va rog la topic, pentru ca exista zeci de alte topicuri pe temele discutate mai sus ?
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Premiile 2013!

Mesaj de Motanel05 »

Jos palaria pentru argumentatie!
Ma inclin si doresc desfatare cat mai mare cu orice mod ai vapa! :)
Scrie răspuns