Clona vs Original

Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Clona vs Original

Mesaj de Valahul »

Am deschis acest topic pentru a afla si parerile celorlalti colegi de forum despre acest fenomen intalnit in lumea tigarilor electronice. El strarneste discutii, pe care consider ca e mai bine sa le focalizam intr-un singur topic.
Cum vedeti fenomenul clona vs original?
Pentru cei care nu stiu, o clona este facuta in general de chinezoi si reproduce 1 la 1 un atomizor de succes, gandit si realizat de moderi adevarati, in general europeni, dar nu este o regula. Chinezoii cloneaza tot. Bineinteles ca si pretul clonelor este mult mai mic.
De exemplu:
- originalul, gandit si realizat de grecul Imeo, atomizorul Ithaka, pret 135 euro.

Imagine

- clona, numita Hercules, clona 1 la 1 realizata de chinezi, pret 59 euro.

Imagine

E bine? E rau? E moral? E imoral? Etc…


P.S - imi voi exprima si eu parerea, bineinteles, dar va fi un pic mai lunga. Din mesaj sper sa nu traga nimeni concluzia ca tin cu unele sau altele (clone asau originale).
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de danmcsd »

Intrebarea cred ca nu-si are rostul la noi in Romania, unde pretul unui original duce cam la jumatate din salariul romanului de rand. Rau nu vad de ce ar fi, atata timp cat oferta exista si va exista, chiar daca noi vaperii romani ne-am hotara prin absurd sa nu mai comandam nimic din China. Imoral este cu siguranta, impiedicand dezvoltarea si progresul modderilor care baga bani multi in materiale, ustensile, incercari si esecuri pana nimeresc un produs optim. Daca am cumpara toti vaperii numai clone, atunci chiar ca am avea probleme si progresul ar stagna. Pe de alta parte cred ca ar exista posibilitatea reduceri preturilor de la producator. Dar cand majoritatea vor un pret mare in loc sa castige cu o marja mai mica la un numar crescut de vanzari nu cred ca vom avea ocazia prea multi dintre noi (romanii) sa detinem un "original". Ar fi mult mai multe de spus pe tema moralitatii....dar nu cred ca are rost aceasta discutie, atata timp cat nu ne permitem finantarea ei.

Concluzii personale si subiective:.....Suntem prea saraci pentru a fi si morali....si Chinezii ca si (sper sa nu-mi fie luata in nume de rau comparatia, este mai mult un spirit de gluma) gandacii de bucatarie au existat cu mult inaintea noastra si vor exista si mult dupa noi :).

Va salut cu stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

danmcsd scrie:Suntem prea saraci pentru a fi si morali...
FALS si periculos. Nu detaliez, mi-e groaza.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Clona vs Original

Mesaj de c__b »

Eu voi veni cu o alta abordare, un alt unghi. Fara a comenta moralitatea. Doar enunturi, fara concluzii.

Am vazut de curand anunturile de prelansare pentru Penelope V2. Imeo a ales sa fabrice doar 1.200 exemplare, serie limitata.

Daca peste vreo doua luni as dori sa cumpar si eu un Penelope V2, ce am de facut?

Cu ce ajut modderul respectiv, cumparand un produs second hand (fabricat de modder, dar cumparat de la un user.

Daca acum vreau sa cumpar un Odysseus ce ar trebui sa fac?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Votez cu Mario.
Moralitatea nu are legatura cu saracia.
Si nu vad nimic imoral sa cumpar ce doresc de pe piata, atata timp cat nu e la negru si platesc taxele incluse. Nu vad ce datorie am fata de oricine astfel incat sa dau de 10 ori (uneori) pretul pe aceiasi piesa.
Probabil ca asta spune multe si despre moralitatea moderilor, nu numai a chinezilor. Probabil ca daca moderii ar avea produse inregistrate atunci tot probabil ca ar fi mai greu sa clonezi fara sa dai explicatii. Dar asta costa, si trebuie sa dai bani la fisc.
Facturi, chestii etc.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

c_baias scrie:Imeo a ales sa fabrice doar 1.200 exemplare, serie limitata.

Daca peste vreo doua luni as dori sa cumpar si eu un Penelope V2, ce am de facut?

Cu ce ajut modderul respectiv, cumparand un produs second hand (fabricat de modder, dar cumparat de la un user.

Daca acum vreau sa cumpar un Odysseus ce ar trebui sa fac?

Corect. "DOAR 1200 EXEMPLARE" ... ironic de moral, grecu'

Nu tre' sa-l ajutam noi, se ajuta singur. 1200 nu e tocmai editie limitata, e mica serie. Nici chinezii nu fac loturi mai mari, cel mai probabil. Ei, daca poporul prieten, cu toata eficienta lui exemplara reuseste sa scoata bani vanzand ulterior produse "inspirate" de original, la preturi de 20-25 dolari, cam cat costa mica serie in UE? 50 USD? 50 EUR? Maxim. De ce ar produce mai mult? Ca nu mai e "limited edition" si tre sa vina cu pretul pe pamant, doar. Asa ca, atata vreme cat China nu graveaza sigle si serii, dar scoate produs functional identic, doar satisface o cerere pe care producatorul grec nu a dorit s-o acopere. Se intelege, cred, cam incotro bat cu cele de mai sus, mai detaliem daca e cazul.

Daca scria pe Hercules Ithaka, cu serii, vulturi, etc, era clar contrafacere. Altfel, intr-o industrie in care toti suntem cobai, restul e banc.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

cristian scrie: Probabil ca asta spune multe si despre moralitatea moderilor, nu numai a chinezilor. Probabil ca daca moderii ar avea produse inregistrate atunci tot probabil ca ar fi mai greu sa clonezi fara sa dai explicatii. Dar asta costa, si trebuie sa dai bani la fisc.
Facturi, chestii etc.
:clap: PERFECT. De ce in falsa disputa intre doi hoti as tine partea vreunuia dintre ei??? Nu ca as acuza vreuna dintre parti de hotie, doar ca sa-mi ilustrez mai bine punctul de vedere. Nu e alb sau negru, intreaga zona pare a fi gri.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Mar1o scrie:
Corect. "DOAR 1200 EXEMPLARE" ... ironic de moral, grecu'

Nu tre' sa-l ajutam noi, se ajuta singur. 1200 nu e tocmai editie limitata, e mica serie. Nici chinezii nu fac loturi mai mari, cel mai probabil. Ei, daca poporul prieten, cu toata eficienta lui exemplara reuseste sa scoata bani vanzand ulterior produse "inspirate" de original, la preturi de 20-25 dolari, cam cat costa mica serie in UE? 50 USD? 50 EUR? Maxim. De ce ar produce mai mult? Ca nu mai e "limited edition" si tre sa vina cu pretul pe pamant, doar. Asa ca, atata vreme cat China nu graveaza sigle si serii, dar scoate produs functional identic, doar satisface o cerere pe care producatorul grec nu a dorit s-o acopere. Se intelege, cred, cam incotro bat cu cele de mai sus, mai detaliem daca e cazul.

Daca scria pe Hercules Ithaka, cu serii, vulturi, etc, era clar contrafacere. Altfel, intr-o industrie in care toti suntem cobai, restul e banc.
+1
O sa zica oamenii astia ca suntem vreo gasca contra grecilor :)))

In rest, atata timp cat cumpar OFICIAL ce doresc, nu "pe sub mana" consider ca sunt perfect moral. Inca odata, moralitatea indoielnica nu e la CUMPARATOR in acest caz. Plecam de la o premisa gresita.

Stima!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

hahaha, s-a nimerit sa se exemplifice cu o realizare greceasca, probabil de aia. Eu nu am nimic impotriva grecilor, Doamne fereste. E duminica seara, nu am nimic cu nimeni :)
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de danmcsd »

Mda….sunteti cel mai bun exemplu pe care-l dati cand cineva spune „Ne meritam soarta“

Domnul DEX spune despre moralitate: “MORALITÁTE s. f. Însușirea a ceea ce este moral (I 1); natura, caracterul, valoarea unui fapt, a conduitei unei persoane sau a unei colectivități din punct de vedere moral. ♦ Comportare, conduită, moravuri în conformitate cu principiile morale; cinste, bună purtare. – Din lat. moralitas, -atis, fr. moralité.”.

Acum veniti voi si va construiti moralitatea dupa ce considerati voi ca ar fi moral. Fapt foarte imoral. Cele 10 porunci apeleaza tot la moralitate. A nu minti, a nu insela, a nu ravni la bunul altuia s.a.m.d.

Domnul Mar1o spune “FALS si periculos. Nu detaliez, mi-e groaza.“….si banuiesc ca fiind un fel de „Lup moralist“ nu are nimic pe acasa luat din surse dubioase…..Windows-ul l-a cumparat ca si toate programele folosite pe calculator, muzica pe care o asculta si filmele pe care le vizioneaza. Cam despre asta-I vorba cand spunem “moral”.
Daca ne putem forma realitatea noastra personala atunci este permis orice…..

C_baias spune “Eu voi veni cu o alta abordare, un alt unghi. Fara a comenta moralitatea. Doar enunturi, fara concluzii.
Am vazut de curand anunturile de prelansare pentru Penelope V2. Imeo a ales sa fabrice doar 1.200 exemplare, serie limitata.
Daca peste vreo doua luni as dori sa cumpar si eu un Penelope V2, ce am de facut?
Cu ce ajut modderul respectiv, cumparand un produs second hand (fabricat de modder, dar cumparat de la un user.”
Eu spun….ca nu conteaza la a cata mana cumperi atata timp cat cumperi un original iar pretul initial s-a platit vanzatorului de drept si este moral….restul este doar istorie.

Apoi vine Cristian care spune ca nu saracia are de a face cu moralitatea…..Fals!!! Saracia te impiedica sa fi moral si sa platesti pretul cerut de cel care a conceput si realizat idea. El este singurul creator si indreptatit sa primeasca acea suma. Chinezii doar copiaza. Daca nu ar avea de la cine copia si vinde ieftin…..din ce ai trage domnule Cristian?

Apoi ne legam de grecul care nu vrea sa faca decat cele 1200 de exemplare. Este bunul lui drept. El le proiecteaza, el le construieste si totul este meritul lui pana la urma. Fara el chinezii nu ar avea ce copia si vinde la un pret derizoriu.

Deci moralitatea nu este o definitie ci o chestie pe care o putem modela cum vrea fiecare dintre noi ?
Ca si concluzie…suntem ceea ce suntem si ne meritam soarta pe deplin. Moralitatea asta dubioasa ne da dreptul sa tepuim si sa fim tepuiti!

Stiu ca toti veti fi pe capul meu si voi fi criticat cat cuprinde. Nu contaza atata timp cat cativa dintre noi vor deschide ochii si vor realiza ca am dreptate. Si viata ar fi mai simpla si mai meritorie de trait.
Daca unul din domnii citati mai sus si-ar pune mintea la contributie si banii la bataie, pentru a realiza un mod sau atty mai deosebite.....ce ar gandi despre moralitate pana la urma?

Astept sa fiu doborat si calcat in picioare.

Stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

... si uite asa te-ai enervat. Duminica.

Ia-ti copiii in brate si spune-le ca suntem prea saraci ca sa fim morali. Fa-o zilnic.

@admin - rog sa-mi fie sterse toate posturile de pe topicul asta. Trebuia sa ma abtin de la inceput.

Danmcsd - zilnic, da?
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de danmcsd »

Te-ai enervat Lunea.....Si nu-i vina mea. Mi-as lua copila in brate si i-as spune......dar nu se poate :(. Viata este totusi mai complicata decat atat. De ce trebuie sa sufere copilul intotdeauna ? Ei vor stii ce i-am invatat noi...parintii. Nu mi-am vazut fata de 8 ani....dar asta-i alta poveste :(. Poate asta te face mai puternic!!! Dar as vrea ca, copilul meu sa faca diferenta.....Pana la urma asa de jos am ajuns ? Regret sincer. Era doar un schimb de pareri si idei. Aducem copii la inaintare ?
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de mariandex »

" Cine-i fara de pacat sa dea primul cu piatra " , asa spune Biblia , eu nu am citit-o , dar am vazut filmul Isus cu multa vreme in urma o data cand a fost dat la TV in preajma sarbatorilor Pascale si in film era o femeie (Maria Magdalena , cred) intinsa pe jos la un zid , si localnicii se pregateau sa dea cu pietre in ea ca e imorala ( curva ) la care Isus a zis " Cine-i fara de pacat sa dea primul cu piatra " fapt care a facut ca acest act salbatic sau primitiv acceptat in totalitate de acea comunitate sa nu mai fie facut , deoarece nimeni nu era fara de pacat (acest obicei mai exista si azi in societatea musulmana, fapt ce denota ca nu ne-am departat foarte tare de animalism sau primitivism nici in ziua de azi cu toate ca au trecut mai bine de 2000 de ani , sincer doar ne-am tehnologizat si rafinat metodele , atat )
Cat despre clone vs originale spun doar un singur lucru : intodeauna au existat si vor exista magazine atat pentru bogati si pentru saraci vs. magazine pentru nababi ( cei foarte bogati ) cat si cele pentru cei foarte saraci ( gen 10 lei orice produs ) . Asa ca nu plang pe nimeni , moderii celebri si inventivi , tot timpul vor avea ceva de vanzare si vor avea liste cu preorder pentru produsele lor , deci nu vor duce lipsa de clienti , iar pe chinezi nici atat nu-i plang ca fac clone dupa ceva celebru sau dupa ce e scump si are mare cautare, oricum ei copiaza orice , dar absolut orice , eu m-am lovit pe partea mea adica in electronica de treaba asta , cloneaza tranzistorii fet de mare putere sau integrate celebre de amplificatoare audio hibride gen STK si nu va spun ce placere e sa cumperi o piesa dintr-un magazin celebru de electronice sa ajungi acasa cu ea , sa o montezi , sa-ti mearga TV-ul care il ai la reparat o zi , il ansamblezi , chemi proprietarul sa-l ia si cand sa-i faci proba iti pocneste tv-ul in fata de ciuda ca i-ai pus o chinezarie in el ( cu toate ca si tv-ul era o chinezarie cu staif ), o iei de la capat cu scuzele de rigoare catre proprietar , iei piesa pocita si te duci cu ea la magazin inapoi si vanzatoru " pai nu ti-am zis ca e chinezesc ? , NU , zic eu , aaaa , zice vanzatoru , pai am si d'ala orijinal zice el , si cat costa ? zic eu , pai e de tri ori mai scump ca ala de-l aveti pocnit , zice vanzatoru , pai si nu puteati sa-mi dati de data trecuta din asta bun ca sa nu mai consum bani si timp si reputatie terfelita ? pai am omis a zis vanzatoru si m-a lasat paf " .
Asa ca daca stau bine sa ma gandesc , chinezii au fost primii care au scos varianta comerciala de tigare electronica , acum cine pe cine a copiat ?
Eu stiu un singur lucru , cand iei un produs comercial si-l faci mai bun decat a iesit pe portile fabricii se numeste tuning ( care vine de la verbul tune eng. si care inseamna a regla , adapta , seta , etc. ) , deci toti marii moderi actuali sunt tuneri , pentru ca au modificat un produs original chinezesc mediocru ( au imbunatatit sistemul , pentru ca e acelasi sistem de functionare , o rezistenta incalzeste lichidul ) in ceva mai performant , iar chinezii le-au multiplicat pe acestea , mai bine sau mai prost , depinde de cat de repede si-a invatat lectia , asa ca ca va mai spun un singur lucru :


HAPPY VAPING and KEEP WALKING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de mariandex »

Apropo inca un raspuns luat de pe un blog ( eu cautam altceva dar m-a trimis la blogul respectiv ) :

Citez :
"Iventatorul tigarii electronice e compania Ruyan din Honk Kong , nicidecum SaiLebao . Ca SaiLebao face niste tigari de calitate e partea a doua . E ca si cum ai zice ca Audi a inventat masina , desi FORD a fost primul . Asta nu inseamna ca Audi e o masina proasta . Plus incetati cu ideea de “clona si original” In domeniul tigarilor electronice deja fiecare e cu patentul si invotatiile sale , intocmai ca si la masini . Unii sunt mai buni , altii mai prosti . Daca Ford a inventat masina ce inseamna , ca restul sunt clone ?! Cam asa suna logica voastra ! "
Inchei citatul .
Chiar mi-a placut raspunsul asta .

Blogul cu pricina : http://forumtigaraelectronica.wordpress ... ectronica/" onclick="window.open(this.href);return false;


HAPPY VAPING and KEEP WALKING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

danmcsd scrie:
Apoi vine Cristian care spune ca nu saracia are de a face cu moralitatea…..Fals!!! Saracia te impiedica sa fi moral si sa platesti pretul cerut de cel care a conceput si realizat idea. El este singurul creator si indreptatit sa primeasca acea suma. Chinezii doar copiaza. Daca nu ar avea de la cine copia si vinde ieftin…..din ce ai trage domnule Cristian?
Sa inteleg ca toata lumea din jurul tau este plina de bani si cumpara ce are nevoie, iar cunostintele tale mai sarace fura cu totii din carrefour?
Interesanta teorie.
Apoi ne legam de grecul care nu vrea sa faca decat cele 1200 de exemplare. Este bunul lui drept. El le proiecteaza, el le construieste si totul este meritul lui pana la urma. Fara el chinezii nu ar avea ce copia si vinde la un pret derizoriu.
Grecul sa fie sanatos atata timp cat le vinde conform legii, fara sa eludeze taxele. Si chinezii la fel.
Deci moralitatea nu este o definitie ci o chestie pe care o putem modela cum vrea fiecare dintre noi ?
Ca si concluzie…suntem ceea ce suntem si ne meritam soarta pe deplin. Moralitatea asta dubioasa ne da dreptul sa tepuim si sa fim tepuiti!
Esti singurul care aplica modelarea moralitatii, in ceea ce ai scris bineintales. Nu cred ca cineva de aici DA TEPE. Exagerezi total.

Si daca acuzi in masa niste oameni de MORALITATE DUBIOASA probabil ca mai trebuie sa umbli macar la exprimare.

Pentru admin: In final cred ca trebuie sters totul.
Scrie răspuns