Clona vs Original

Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Clona vs Original

Mesaj de Stefan77 »

Eu zic sa nu se stearga nimic....la fel s-a intamplat si pe forumul vapers. Este unul din motivele pentru care am parasit acel forum. Eu zic sa va varsati aici, fiecare, ce aveti pe suflet, cu un limbaj adecvat daca se poate. Sa nu uitam totusi de ce ne-am strans aici, formand o asa-zisa comunitate, ce ne leaga si ce ne face sa revenim zi de zi. Moralitatea indraznesc sa spun ca este subiectiva, dar nu vad de ce se aduce in discutie. Suntem niste individualitati cu totii, fiecare avem etica, conduita, educatie diferita. Nu mai cadeti in plasa intinsa de dorinta de afirmare, impunere a propriului punct de vedere. Exprimati-va parerea, este dreptul fiecaruia, dar nu va mai creeati "dusmani" doar pentru ca nu impartasiti acelasi punct de vedere.
Hai sa ne impacam si sa ne vedem de vapatul nostru de zi cu zi. Ce conteaza din ce aburesc, atata timp cat sunt multumit? Oricum suntem penibili cu totii ( tragand ceva din niste chestii), in ochii celor care nu vapeaza. Dar asta e parerea lor, eu nu ma simt asa, eu sunt fericit.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Probabil ca ai dreptate.

Din cate stiu nici Dan, nici eu nici altcineva nu este/suntem (o fi bun acordul, habar n-am) nici pe departe lipsit de moralitate. Mai ales in legatura cu niste rahaturi de scule de vapat.
Dar din pacate probabil s-a exagerat. Inclusiv eu.

Fapt pentru care EU prezint scuze, si hai sa trecem mai departe.

Stima tuturor!
alexparazit

Re: Clona vs Original

Mesaj de alexparazit »

santem morali atat cat ''ne permite'' lumea sa fim. alegem moralitatea in f-ctie de anumite avantaje sau criterii care ni se par corecte la un moment dat. nu vapez din clone dar folosesc windows piratat ,filme..dc..consider ca un gigant gen microsoft nu e prejudiciat prea mult daca nu-i cumpar eu produsul original ,oricum sant destule firme/persoane care fac asta. microsoft are pierderi din cauza pirateriei ,totusi e una din cele mai profitabile companii,la fel marile companii cinematografice/ artisti /cantareti etc. in schimb un moder gen Imeo cu cateva cnc-uri care produce in cantitati relativ limitate si are un segment de piata limitat, poate fi scos usor de pe piata daca lumea cumpara doar clone.(ithaka si jgg sant inca pe stoc ,daca nu-si vinde marfa nu poate sa treaca mai departe cu altele noi, nu-si permite sa stea cu stocuri la nesfarsit,daia a facut doar 1200 de pene v2 si 500 RP noi) deci pe o parte imi vad si interesul nu e vorba neeaparat de moralitate :twisted:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

Alex, iar ne-am intors la moralitate? :)

Pai hai sa vedem:
Ca "tragi filme de pe net" nu-i moral, indiferent de cat de profitabila este industria cinematografica.
Cand cumpar o clona si platesc tot ceea ce mi se cere, pret, TVA, vama etc depinde de valoare, nu vad de as da dovada de imoralitate sau saracie.
Cand cumpar un original in aveleasi conditii, nu vad de ce ar fi imoral si iar nu vad de de as da dovada de bunastare materiala.

Pana la urma aici se ajunge. Nu e vorba de moralitatea noastra, ca nu ti-am furat mizoru'.

E vorba de:
1. mama ce tare sunt eu ca am dat 300 euroi pe XYZ, si ce bazat sunt fata de saracu' ala de la pct 2
sau
2. mama ce smecher is eu ca am dat 20 euroi pe o clona identica si fraieru' ala de la pct. 1 a dat 300

Asta facem noi intre noi cu originalele vs clone.

Deci sa n-o mai dam in moralitatea poporului roman, chinez sau grec ;)

In continuare, toata stima!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de alexgogo-VA »

1200 pene v2 = 120.000 euro
1500 ggts nikel aluminiu = 247.000 euro
7000 GGTS & Stealth = 1.155.000 euro
6500 ithaka = 877.000 euro
2500 jgg = 662.000 euro

total: vreo trei milioane de euro, mai mult sau mai putin. Evident, daca i-ar ramane 10% profit din pretul de retail (sa zicem) eu consider ca tot ar putea sa-si patenteze inventiile, sa isi inregistreze marcile, etc. Asta deja nu mai e hobby, e o mica industrie...
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona vs Original

Mesaj de Mar1o »

Am zis ca nu mai scriu nimic, ca acest topic se pare ca s-ar fi vrut un monolog, la care doar sa asistam si eventual sa dam + reputatie.

Eu NU am contrazis opinia nimanui, doar mi-am adaugat-o pe a mea. Buna, rea, se poate dezbate. Dar nu am dorit sa aduc un afront nimanui.
"Suntem prea saraci pentru a fi si morali" e problema mea. Bai, am inebunit io???? Adica saracie = imoralitate? Domnilor, in notiunea de imoralitate intra lucruri muuuuult mai grave decat a fi sau nu de acord cu "clonele" chinezesti sau a trece pe rosu din greseala. Include inclusiv o suma de notiuni din sfera dreptului PENAL.
Adica daca suntem saraci trebuie sa dam in cap sau sa prestam servicii se*uale pe bani, sau alte alea? Asa cum spune @Cristian, atata vreme cat porcariile astea imi sunt aduse sub nas perfect legal si intr-o diversitate enorma de optiuni (inclusiv ca pret) suntem NOI imorali?

Deci, in mintea mea, sloganul de doi franci pe marginea caruia am discutat prea mult e singura chestie care trebuie retrasa. In logica mea, se traduce cum am zis mai sus. Suntem saraci, putem fi imorali. Ei, asta nu o voi spune copiilor mei, si sper ca s-a inteles ce am vrut sa transmit cu replica respectiva.

Discutia asta devine un exercitiu de filosofie mult mai complex decat merita subiectul pro/contra atomizorului chinezesc. Eu nu voi mai interveni aici.

Cele bune tuturor!
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de danmcsd »

Se pare ca fiecare citeste si interpreteaza altceva. Tema propusa de domnul Valahul a fost “Clona vs Original”. Spre sfarsitul primului post intreaba acelasi domn “E bine? E rau? E moral? E imoral? Etc…”. si sunt aproape sigur ca se referea doar la producerea si vanzarea clonelor.

Am afirmat ca suntem prea saraci spre a putea fi si morali in acelasi timp, in ce priveste achizitionarea clonelor. Nu am aratat pe nimeni cu degetul si nu am facut decat sa-mi exprim parerea. Moralitatea tine in acest caz de cumpararea originalului….dar daca nu-mi permit originalul implicit devine imorala cumpararea clonei.
Nu am instigat pe nimeni la furt sau nu am acuzat pe nimeni de imoralitate in viata de zi cu zi! Toata discutia era destinata si privea strict titlui acestui topic. Cumpararea clonelol sau a originalelor.

Inteleg ca suntem cu toti stresati si agasati de viata asta complicata si de multe ori grea pe care o ducem, dar ar trebui cumva sa fim mai ingaduitori cu noi insine si cu cei pe care vrem sa-I avem prin preajma.
Eu unul regret sincer implicarea in acest topic si de acum voi incerca sa-mi pastrez parerile pentru mine. Oricum daca ti se pune o intrebare nu se doreste si raspunsul acesteia, sau nu se accepta daca ai o parere diferita de a celorlalti.

Imi cer scuze pentru neplacerile si confuziile create.

Stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Clona vs Original

Mesaj de moremih »

Hai mai oameni buni sa terminam cu discutia asta .
Fiecare cumpara ceea ce crede de cuvinta .
Eu pot sa spun ca dupa ani de vapat , am ajuns la o concluzie :
1. aburi da si clona si originalul .
2. atunci nu vad rostul sa bag sute de euro in aceste lucruri .
Ca sunt imoral sau nu , nu stiu si nu ma intereseaza ce gandeste altcineva despre mine - privitor la acest aspect .
Stiu ca si Provari si ZMax mi-au dat vapori cand le-am folosit .etc.
Concluzia finala pe care nu o impun cuiva :
Fiecare user cumpara, foloseste ceea ce doreste in functie de bugetul pe care il doreste a-l folosii, in functie de preferinte si asteptari .
Ca doresti sa platesti n000 euro pe un produs sau n pe altul este optiunea fiecaruia , si nu trebuie acuzat ca este bogat sau sarac .
Stima
Ps.
Forumul trebuie sa ramana locul unde se poate face schimb de idei , opinii , concluzii bazate pe experienta personala - fara a se incerca impunerea acestora celorlati membri .
Aceeasi stima

Sent from my Samsung Galaxy Note 3 using Tapatalk 5
alexparazit

Re: Clona vs Original

Mesaj de alexparazit »

total: vreo trei milioane de euro, mai mult sau mai putin. Evident, daca i-ar ramane 10% profit din pretul de retail (sa zicem) eu consider ca tot ar putea sa-si patenteze inventiile, sa isi inregistreze marcile, etc. Asta deja nu mai e hobby, e o mica industrie...
ce zici tu sant preturile finale.au si sellerii cota parte aici. cu patentul e mult mai complex. marca si logo GG sant inregistrate. nu ia oprit nimeni sa cloneze pana si logo. ca sa patenteze un aty/mod trebuiesc inregistrate toate componentele lui in parte. altfel e degeaba. asta costa prea mult si nu renteaza pt ca orice contructie e facuta in2/3 serii apoi se trece la altceva.

on:
una peste alta :toti santem imorali. si aia care folosesc windows-u moka(n-am bani de licenta trebuia sa bag linux) ,n-am bani de dvd-uri originale trebuia sa ma uit la tv si sa ascult radio,si cei care cumpara clone(n-ai bani de ithaka/nu vrei sa dai-poti folosi igo-w sau orice aty ''no-name'' ce-ti trebuie LC si AC :evil: ) si forumurile/review-erii care promoveaza clonele.
E vorba de:
1. mama ce tare sunt eu ca am dat 300 euroi pe XYZ, si ce bazat sunt fata de saracu' ala de la pct 2
sau
2. mama ce smecher is eu ca am dat 20 euroi pe o clona identica si fraieru' ala de la pct. 1 a dat 300

Asta facem noi intre noi cu originalele vs clone.

Deci sa n-o mai dam in moralitatea poporului roman, chinez sau grec ;)
fara suparare ,dar asta e pura vrajala. nu are nici o legatura cu pretul sculelor. nu e nimeni mai ''fraier'' ca vapeza din aty de 5euro sau altul mai smecher cu aty de 200. sant oameni cu bani care vapeaza ego+clearo:pur si simplu nu-i intereseaza altceva. nu e nici un conflict china/ieftine vs europa/scumpe ...totul se reduce la clona vs original. :twisted:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de cristian »

alexparazit scrie: fara suparare ,dar asta e pura vrajala. nu are nici o legatura cu pretul sculelor. nu e nimeni mai ''fraier'' ca vapeza din aty de 5euro sau altul mai smecher cu aty de 200. sant oameni cu bani care vapeaza ego+clearo:pur si simplu nu-i intereseaza altceva. nu e nici un conflict china/ieftine vs europa/scumpe ...totul se reduce la clona vs original. :twisted:
Din pacate nu e vrajeala catusi de putin si stii foarte bine. Clona vs original = ieftine vs scumpe, oricat ai vrea nu poti lua semnul ala de = de acolo.
Ca tu sau eu nu facem caz, e altceva. Si nici altii de AICI. Din acest motiv a avut atata succes forumul asta.
Dar nu-i timpul pierdut...

Stima!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de slavyk »

Colegi de forum, aţi luat—o rău pe arătură!
Subiectul e simplu: clona vs. original. Fără implicații morale, legale, filozofice. Tehnic şi atât.
Vapat plăcut, aburi groşi, aromaţi şi gustoşi vă doresc! Din ce—o fi, clone sau „originale“....:grin:
Sent from my S500 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clona vs Original

Mesaj de alexgogo-VA »

Atata timp cat pot lua acelasi produs mai ieftin la aceeasi calitate, nu e problema mea sa am mustrari de constiinta.

Modder-ul: sa isi patenteze / inregistreze marcile, treaba lui. (daca nu poate din diverse motive poate sa faca voodoo, lumanari intoarse, etc).
Cloner-ul: sa isi ia garzi de corp, si sa treaca pe la biserica, nu cumva sa-l prinda modder-ul.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Clona vs Original

Mesaj de c__b »

Bre, moralitatea asta pe care o tot vehiculam p-acilea si prin alte parti e un concept frumos. In lupta pentru supravietuire, respectiv in intreaga teorie evolutionista, sau in intreg conceptul capitalismului, cam care e capitolul care se refera la moralitate?
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Clona vs Original

Mesaj de Amonastro »

Legat de clonele chinezesti... Inoxul chinezesc este in general impur. Asta ar trebui sa ne dea tuturor de gandit. Nu ma arunc in detalii pentru ca nu am dovada la purtator, dar o gasesc eu in original pana la urma. Sper sa-mi dea un amic chimist ce stie el mai bine si nu prea vrea sa-mi spuna, ca nu are voie sa dea in lume ce afla pe la serviciu!
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clona vs Original

Mesaj de mariandex »

Salut , cate ceva despre inox : http://www.metal-inox.ro/proprietatifizice2.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Scrie răspuns