Anunturi vizitatori

Bine ai venit pe Forumul Vaperilor Romani. Trebuie întâi să te înregistrezi înainte de a putea posta: apasă linkul de înregistrare pentru a te înscrie. Pentru a putea începe să citeşti mesaje, alege forumul pe care doreşti să-l vizitezi din selecţia de mai jos.

vapat vs fumat

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
utilizator incepator

vapat vs fumat

Mesajde Dan Vlad » Lun Iul 03, 2017 8:19 pm

Va salut pe toti.Sunt nou in bransa,acum cca. 2 luni am promis ca renunt la fumat si,in ziua fatidica,,cand am dat de dracu',am recurs la un truc,am cumparat o tigare electronica!Am cerut(si primit) ce era mai ieftin,ceva de la Aramax,cred.Dupa doar 2 zile am luat un Aio box dar ca sa poata substitui 2 pachete marlboro zilnic,ardeam rezistenta in cel mult 24 ore.Asa ca dupa o saptamana am luat un mod evic 75 w cu vaporizator eleaf lyche.La asta n-am mai reusit sa ard nimic,totusi gustul vapatului este total dezamagitor!Am incercat cu Liqua Cuban Cigar(acceptabil dar departe de "cuban ciigar",Liqua Turchish tobaco,nimic,aroma aple si cinamon de la Hangsen,foarte rele...Nu gasesc eu lichidul potrivit,sau nu stiu ce caut,sau ma intorc dracului la Marlboro?Oricum,de atunci n-am mai fumat dar nici fericit n-am fost!!!
  • 0

veteran
Aroma: Tabac, inca caut
Baza: VPG
mg/ml: 3
Vaporizator: Gama OBS
Baterie: VTC Mini & Altele

Re: vapat vs fumat

Mesajde HORATUCU » Lun Iul 03, 2017 9:22 pm

Nu găsești tu lichidele potrivite. Nu te aștepta să pocnesti din degete și sa apara zâna cea bună fix cu aromele ce-ți plac.
Ai 3 posibilitati, pentru că fiecare are preferatele lui,care sigur nu de potrivesc cu ale tale:
- Te duci la un magazin care te lasă să încerci până dai de ceva bun
- Citești pe forumul asta ce s-au scris despre lichide și tragi o concluzie
- Cumperi online până nu mai poți, arunci 90% din ele.
PS Lasa-le pe cele de la Liqua pentru alta data.Au prea mult PG. Caută tutunoase nu arome exotice pentru inceput.
  • 1

„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU

utilizator incepator

Mesajde Dan Vlad » Lun Iul 03, 2017 9:29 pm

La noi(Constanta),nu stiu decat un magazin plus ce gasesti prin mall unde nu poti incerca.Ceva sugestii? Sigur D.L. si cred ca prefer full V.G.
  • 0

veteran
Aroma: M&P
Baza: VG
Vaporizator: Serpent mini, Merlin mini
Baterie: RX2/3, VTC mini*ArcticFox

Mesajde cristian » Lun Iul 03, 2017 9:33 pm

In continuarea a ceea ce zice colegul mai sus, pot sa iti zic urmatoarele:
Cu minus:
- nu vei gasi niciodata gustul fumului de Marlboro in lichidele de vapat
- cel mult vei gasi aroma tigarii neaprinse, de tutun "crud"
Cu plus:
- lichidele de vapat, in special cele pe care le prepari singur, pot avea arome la care nici nu visezi cand fumezi
- cand vapezi, nu stiu daca vei fi mai santos decat atunci cand fumai, dar macar nu inhalezi hartie arsa
- in general, vaporii pe care ii exhalezi nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni deoarece nu au mirosul greu de fum de tutun
- poti vapa unde vrei prin casa, nu o sa puta in urma ta a tutun
- si altele...

Bafta, si lasa Liqua, ca nu mai e ce a fost. Ca si la tigari, cauta lichide mai scumpe, de preferat din Europa.
  • 0

Everything on the internet is monitored.

utilizator incepator

Mesajde Dan Vlad » Lun Iul 03, 2017 10:08 pm

Sa prepar singur ceva,este mult peste ceea ce stiu,desi am citit si aici si in alte site-uri!Inca ma lupt cu setarea tempeaturii si wattajului la mod!Si in magazin nu am vazut decat Hangsen (100% v.g.) despre care am citit ca se preteaza mai binne la vapat D.L.(am folosit 5-6 ani si narghilea in paralel cu Marlboro).Probabil ca m-a ferit de tigari cantitatea de nicotina(18 ml.) ca gustul...
  • 0

utilizator junior
mg/ml: 1
Vaporizator: OBS Engine RTA
Baterie: Reuleaux RX200S

Mesajde Didi » Mie Iul 05, 2017 10:03 am

Salut,
Mie mi-a luat vreo 4 luni pana am gasit lichide bune (recunosc, pe forumurile astea am gasit multe din informatiile care m-au ajutat in cautari), care sa ma țină cu totul departe de analoagă. În urma cu vreo 3 luni am început sa imi fac singur lichidul si abia acu pot sa spun că's cu totul mulțumit. Toata treaba asta in decursul unui an, poate un an si ceva.
Am tușit de la unele, m-a durut capul de la altele, aveau un gust pe un atomizor, alt gust pe altul, si multe altele. Am aruncat o gramada dintre ele, m-am fortat, de draci că am dat banii pe ele futu-le, sa folosesc altele.
Mai cauta, pana la urma gasesti. Nu renunta!
Succes.
  • 0

utilizator incepator

Mesajde Dan Vlad » Joi Iul 06, 2017 7:52 pm

O.K.,da-mi o idee de lichide bune!Nu home-made,ca nu ma pricep.Dar preferabil ceva cu vascozitate mare,altfel,Lyche pe care-l folosesc se inunda si "scuipa" ca dracu'!Multumesc.
  • 0

utilizator junior
mg/ml: 1
Vaporizator: OBS Engine RTA
Baterie: Reuleaux RX200S

Mesajde Didi » Vin Iul 07, 2017 9:23 am

Iata, in ordinea preferintelor mele, cateva optiuni:
- lichidele Flavor Madness de la voore.ro
- American Stars - pacat ca vei gasi doar la 10 ml acum
- unele lichide de la vapebar.ro - sunt multe optiuni, in timp ce unele mi-au placut mult altele mi s-au parut bleax, depinde de gusturi

Iata alte cateva site-uri pe care poti sa intri sa vezi lichide:
https://www.vapers-one.ro/ - am incercat cateva dintre ECSTASY JUICE-uri - destul de ok
https://www.ivape.ro/ - hexocell - unii le apreciaza, eu unul nu m-am putut impaca cu ele
http://vapez.ro - de Yaeliq am auzit lucruri bune

Sa fie clar, nu fac reclama, astea sunt de obicei sursele mele de orice inseamna lichide/arome/baze.
Succes!
  • 0

utilizator junior
Aroma: in cautarea ei
mg/ml: 12
Vaporizator: Sat22,Magister,Avocado
Baterie: VT

Mesajde Gigi43 » Joi Aug 10, 2017 11:22 am

Pentru cei care cauta aroma fumului de tigara.
Fumul de tigara are o aroma rea sau mai bine spus nu are o aroma anume.
De cand am ajuns la aceasta concluzie folosesc lichide cu cat mai putina aroma si caut ca balanta dintre vg si pg sa de-a un
th asemanator fumului de tigara.
Tin sa mentionez ca vapez MTL ( intai in gura apoi in plamani) ca o tigareta clasica.
  • 0

Înapoi la Intrebarea mea